Kontakt  Facebook
Renowacja fortepianów

Renowacja fortepianów i pianin to proces skomplikowany. Po pierwsze za sprawą tego, iż skomplikowana jest sama konstrukcja tych instrumentów. Większość została wyprodukowana wiele lat temu, więc również z racji wieku najczęściej są one mocno zniszczone i niejednokrotnie bardzo zaniedbane. Rzadko spotyka się instrumenty, które przez wszystkie lata swojego "życia" były przechowywane w odpowiednich warunkach. Długotrwałe działanie niekorzystnych czynników, takich jak choćby wilgoć czy słońce, odbija się na kondycji i stanie technicznym instrumentu.

Aby renowacja fortepianu lub pianina mogła zostać poprawnie przeprowadzona potrzebna jest spora wiedza i nie mniejsze doświadczenie. O stopniu trudności tego zadania świadczy choćby liczba elementów jakie trzeba poddać regeneracji. Zaczynając od obudowy (naprawy stolarki, elementów metalowych, usuwanie starego lakieru i lakierowanie, politurowanie, fornirowanie, itp.), poprzez dzwięcznicę (wymiana strun, kołków stroikowych, odnawianie ramy i płyty rezonansowej), następnie mechanizm i wszystkie składające się na niego ruchome części (sprężynki, ośki, skórki, filce, młotki), a kończąc na klawiaturze (wymiana zniszczonych klawiszy, filców, kaszmiru, podkładek, wybielanie i polerowanie białych klawiszy oraz lakierowanie czarnych, itp.). Gruntowna renowacja fortepianów wymaga przyjrzenia się i poświęcenia czasu każdemu elementowi z osobna.

Renowacja fortepianów jest też czasochłonnym zajęciem zajmującym dziesiątki i setki godzin pracy. Po części przez mnogość elementów, a po części przez to, iż wszystkie naprawy muszą być wykonywane ręcznie, ze szczególną uwagą i precyzją. Nie ma tu miejsca na automatyzację. Dodatkowo prócz samej wiedzy i praktyki, bez odpowiedniego zaplecza i wyposażenia warsztatu, renowacja fortepianów i wykonanie większości składających się na nią prac była by po prostu niemożliwa. Z tego względu przez lata rozbudowywaliśmy i wyposażaliśmy warsztat, tak aby każda renowacja fortepianu i pianina była możliwa do wykonania. By móc z pełnym profesjonalizmem przeprowadzać nawet najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane prace.

Każda kolejna renowacja fortepianu lub pianina jest dla nas nowym wyzwaniem i sposobnością do realizacji misji firmy. Instrumenty odrestaurowane w naszym warsztacie przez niemalże już trzy dekady jego istnienia trzeba już liczyć w setkach. Z tego względu możemy poszczycić się ogromnym doświadczeniem i wiedzą - nie ma dla nas instrumentu któremu nie potrafilibyśmy przywrócić dawnej świetności.

Mając w świadomości, że większość z nich "widziała" obie wojny światowe, nierzadko wychowywały muzycznie i cieszyły swoim brzmieniem kilka pokoleń, pracę przy tych instrumentach trudno porównać z czymkolwiek innym. Jesteśmy dumni z tego, że możemy na nowo budzić do życia tak wspaniałe instrumenty.

Copyright © 1984 - 2019 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał