Kontakt  Facebook


Remont pianina A.Drygas - przykład

Pianino A.Drygas

Przykład remontu pianina poznańskiej firmy A.Drygas. Pianino o numerze seryjnym 5884, o współczesnej konstrukcji tj. posiadające mechanizm dolnotłumikowy, pełną żeliwną ramę i struny w układzie krzyżowym. Instrument według naszych szacunków mógł zostać wyprodukowany około 1925 roku. Obudowa pianina wykończona w fornirze dębowym. Stan wnętrza instrumentu pozwalał na przeprowadzenie renowacji z odnowieniem i zachowaniem głównych partii podzespołów.

Stan pianina przed renowacją widoczny jest na poniższych fotografiach. Widoczne m.in. popękana płyta rezonansowa, rozregulowana mechanika, wizulane mankamenty obudowy.

Pokrótce przedstawiwając przebieg remontu - podczas naprawy rezonansu, okazało się, że uszkodzony i oderwany jest również most basowy. Jego prawidłowa naprawa wymagała zdjęcia naciągu w części basowej. Pianino było około ćwierć tonu niżej, ale po dokładnym sprawdzeniu stanu kołków i strojnicy ustaliliśmy, że kołki które są można zachować, a po ich dobiciu nieco głębiej trzymanie stroju jest w zupełności satysfakcjonujące.

Klawiatura posiadała oryginalne, okładki z kości słoniowej, w przyzwoitym stanie. Te które wymagały naprawy, zostały naprawione, wszystkie wybieliliśmy chemicznie i wypolerowaliśmy. Wykonaliśmy tez niezbędne naprawy w mechanice, w tym profilowanie młotków, wymianę luźnych osiek i zużytych filców. Na koniec zrobiona została pełna regulacja mechaniki i klawiatury oraz kilkukrotne strojenie.

Pianino po renowacji gra pięknie, ma równą, przyjemną w odczuciu klawiaturę, precyzyjnie odpowiadający mechanizm i w końscu po wielu latach zostało nastrojone do standardu 440Hz. Wszystkie uszkodzenia obudowy zostały naprawione. Powierzchnia obudowy została wykończona w czarnym lakerze półmatowym w technologii otwarte pory, z widoczną strukturą i porami drewna. Mamy nadzieję, że instrument w nowej odsłonie będzie cieszył swoich właścicieli.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał