Kontakt  Facebook


Renowacja pianina - przykłady

Pianino Gebruder Stingl

Przykład remontu pianina firmy Gebruder Stingl Wien o numerze seryjnym 11109. Wysoki, koncertowy instrument, cenionego producenta. Powierzchnia oryginalnie została wykończona w czarnej politurze szelakowej. Na zlecenie klienta mieliśy okazję odrestaurować i przywrócić do pełnej sprawności technicznej ten zacny instrument.

Stan obudowy przed przystąpieniem do remontu. Powierzchnia zmatowaiała, popękana, obecne wiele obtarć i uszkodzeń w różnych miejscach. Co ciekawe, po delikatnym usunięciu warstwy szelaku z okna frontowej płyty, pod szelakiem pokazała się bardzo ładna intarsja z motywem kwiatowym.

Klawiatura i akustyka instrumentu również nosiły ślady zużycia i upływu czasu. Pożółknięte, częściowo odklejone i zgubione, częściowo popękane oryginalne okładki klawiszy białych z pewnością wymagały renowacji. W akustyce część strun basowych miała jeszcze nawój żelazny, co świadczy o tym, że nie były one nigdy wcześniej wymieniane. Mocno dobite do strojnicy kołki stroikowe świadczyły o tym, że w przeszłości instrument był eksploatowany i często strojony.

Mechanizm instrumentu również nosił ślady zużycia, zgrane młotki.

W pieninie wykonaliśmy całościowy remont zajmując się po kolei wykonaniem wszystkich potrzebnych napraw i wymian. Wymieniliśmy m.in. struny basowe, komplet kołków stroikowych dla zapewnienia dobrego trzymania stroju, tasiemki mchanizmu oraz filce stołu klawiaturowego. Nie wszystkie elementy instrumentu wymagały wymiany - te których kondycja była dobra, zostały odnowione, wyregulowane i zachowane oryginalne. Obudowa pianina została gruntownie odnowiona - decyzją klienta zmieniliśmy wykończenie z politury na nowoczesny czarny lakier.

Gotowy instrument pięknie się prezentuje w nowym czarnym fortepianowym lakierze na wysoki połysk. Ładnie udało się wydobyć wspomnianą wcześniej inkrustację, która ożna powiedzieć ładnie dopełnia stylistycznie wygląd instrumentu. Dźwiękowo po renowacji również wyszedł bardzo satysfakcjonująco, nowe struny basowe rozwiązały problem brzęczenia niektórych dźwięków i znacząco poprawiły głębię basów. Odnowiona klawiatura aż zaprasza aby usiąść przy niej i zagrać.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał