Kontakt  Facebook


Renowacja pianina - przykłady

Pianino A.Drygas

Przykład remontu pianina firmy A.Drygas o numerze seryjnym 5713, wyprodukowanego jak przypuszczamy około 1924-25 roku. Pianino z naszej rodzimej fabryki w Poznaniu założonej przez Antoniego Drygasa, a następnie prowadzonej przez jego syna Kazimierza Drygasa. Instrument o bardzo ciekawie wykonanej, ozdobnej obudowie w całkiem sporych rozmiarach 130,5 x 67,5 x 159,5cm (wysokość x głębokość x szerokość). Odnowiony z zewnątrz - powierzchnia obudowy wykończona fabrycznie w czarnej politurze szelakowej została u nas w pracowni odnowiona z użyciem tej starej technologii. Nie wykonywaliśmy zupełnie nowej politury z dwóch powodów, po pierwsze: ograniczony budżet, po drugie: ponieważ była możliwość odnowienia i zretuszowania tej powłoki która była. Co więcej klientowi zależało na tym aby pianino wyglądało na stare - ładnie odnowione, ale stare. Zamierzony efekt udało się osiągnąć.

Prace rozpoczęliśmy od demontażu całego instrumentu na części, czyszczenia elementów i sprawdzenia jakich napraw wymagają.

Akustyka instrumentu przed remontem wyglądała następująco.

Cała klawiatura była mocno zabrudzona - zarówno klawisze jak i stół klawiaturowy. Filce stołu zniszczone - do wymiany. Natomiast same klawisze miały ładnie zachowane okładki, bez wyszczerbień czy pęknięć - po odnowieniu będą mogły zostać zachowane oryginalne.

Stan mechanizmu w tym egzemplarzu nie był zły. Oczywiście trzeba było wszystko poskręcać, posmarować, wymienić luźne ośki, czy poprawić profil młotków i całość na nowo wyregulować, ale większość podzespołów była w przyzwoitym stanie.

Ze względu na stopień skomplikowania obudowy - dużą liczbę częśći, ilość rzeźbień i skomplikowanych kształtów ozdobnych elementów renowacja wymagała sporego nakładu czasu i cierpliwości, ale dla efektu końcowego - było warto.

Akustyka po wyczyszczeniu.

Mając gotowy korpus instrumentu i klawaiturę mogliśmy włożyć mechanikę i ją wyregulować.

Następny etap to strojenie - zwykle nasz stroiciel na podciągnięcie stroju do kamertonu, ewentualne poprawienie intonacji młotków, strojenie końcowe oraz inne zabiegi w części akustycznej i poprawki regulacji potrzebuje 2-3 dni.

Po ostatnim strojeniu można już poskładać wszystkie części obudowy pianina w całość.

Gotowy instrument dzięki swojej pięknie zaprojetowanej przez fabrykę (i co równie ważne zachowanej w oryginale) obudowie, po odnowienieu prezentuje się naprawdę okazale. Bardzo ładnie również gra.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał