Kontakt  Facebook


Remont fortepianu F. Muhlbach - przykład

Fortepian F. Muhlbach

Fortepian firmy F. Muhlbach o numerze seryjnym 5914 powierzono nam do renowacji jako instrument stanowiący swego rodzaju pamiątkę rodzinną, obecną w domu od kilku pokoleń. Stan techniczny instrumentu nie był bardzo zły, ale jego właścicielom bardzo zależało na gruntownym remoncie, tak aby przwrócić mu jego świetność z przed kilkudziesięciu lat.

Stan instrumentu przed rozpoczęciem prac remontowych obrazują poniższe zdjęcia. Widoczne przetarcia i odbarwienia powierzchni obudowy to konsekwencja upływającego czasu i normalnego użytkowania.

Rozpoczynając remont kapitalny po zdjęciu naciągu strunowego i wyjęciu ramy żeliwnej zajęliśmy sie naprawą pęknięć i czyszczeniem płyty rezonansowej. Odnowiliśmy firmowe nadruki na płycie i położyliśmy nowy lakier rezonansowy. Jednocześnie systematycznie element po elemencie zajęliśmy się zdejmowaniem starej powłoki lakierniczej, przygotowywaniem powierzchni do lakierowania i samym lakierowaniem.

Nowy lakier otrzymała również żeliwna rama fortepianu. Tak przygotowaną ramę na nowo osadziliśmy w instrumencie, dokładając wszelkich starań aby ustawić ją zgodnie z wymogami sztuki.

Ponieważ naszym zadaniem było wykonanie remontu kapitalnego stare struny i kołki stroikowe zostały usunięte, a w ich miejsce założyliśmy nowe komplety strun basowych, strun stalowych oraz kołków stroikowych. Za sprawą tego fortepian otrzymał również nowe filce ramy i strun.

Miękkie elementy klalwiatury i mechanizmu młoteczkowego, takie jak wszelkiego rodzaju filce i skórki nie były w najlepszej koncycji. Wyraźne było zużycie tych podzespołów, co jest dowodem na to, że właściciele nie traktowali swojego fortepianu wyłącznie jako ozdoby salonu. Prowadząc prace remontowe wymieniliśmy wszystkie filce stołu klawiaturowego, filce klawiszy, część filców mechanizmu, założyliśmy również nowe młotki i tłumiki.

Życzeniem właścicieli instrumentu fortepian miał otrzymać nowy czarny fortepianowy lakier w wysokim połysku. Po dokładnym przygotowaniu poszczególnych elementów obudowy i wykonaniu niezbędnych napraw stolarskich, każda została polakierowana i wypolerowana.

Ostatnim etapem prac było złożenie wszystkiego w całość - mając gotowy korpus instrumentu z gruntownie wyremontowaną częścią akustyczną do fortepianu włożyliśmy również pieczołowicie odnowiony mechanizm, aby przeprowadzić jego pełną regulację.

Fortepian F. Muhlbach po zakończeniu prac, posiadając nowe młotki, tłumiki, kołki i struny oraz wiele innych nowych podzespołów, w znacznym stopniu stał się instrumentem nowym. Udało nam się jednak zachować jego charakter i brzmienie, dzięki czemu dla właścicieli był tym samym fortepianem, tyle że przeżywającym swoją drugą młodość. Fortepian ponownie stanął w centralnym punkcie salonu, aby cieszyć oczy i uszy obecnych i przyszłych pokoleń.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz taki lub podobny fortepian i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu fortepianu przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał