Kontakt  Facebook


Plusy i minusy różnych dostępnych na rynku pianin

Chcemy kupić pianino. Rozglądamy się i zauważamy, że mamy kilka dostępnych źródeł gdzie możemy nabyć instrument. Spróbujmy trochę usystematyzować dostępne oferty i wypisać jakie mamy za i przeciw w stosunku do różnych rodzajów ofert. Gdzie kupić pianino? Mamy trzy podstawowe źródła ofert sprzedaży. Pierwsze to dystrybutorzy nowych pianin - salony firmowe, sklepy internetowe tych dystrybutorów oraz czasem sklepy muzyczne, choć te z reguły oferują raczej pianina cyfrowe, rzadko akustyczne. Jeśli chcemy kupić nowe pianino najlepiej po rozeznaniu internetowym wybrać się do salonu obejrzeć pianino na żywo. Następnie mamy oferty pianin używanych, ale sprzedawanych przez pracownie, które zajmują się serwisowaniem i remontowaniem tych pianin, po to aby oferować końcowemu klientowi dobre instrumenty, odnowione i w pełni przygotowane do grania. Oferty takich firm możemy znaleźć na stronach internetowych samych pracowni (oferta pianin wyremontowanych i przygotowanych przez naszą pracownię MUSIAŁ jest pod tym linkiem: Pianina [ aktualna oferta ], a także często w internetowych serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Jeśli chcemy kupić używane, ale w pełni przygotowane i pewne pianino, najlepiej po rozeznaniu ofert pracowni w internecie, wybrać się do takiej firmy obejrzeć i wypróbować oferowane instrumenty na żywo. Mamy też całe morze ofert pianin używanych od osób prywatnych. Są to instrumenty, które są wystawiane na sprzedaż, bo przestały być potrzebne i najczęściej ze względu na jednak duże gabaryty przeszkadzają w mieszkaniu. Są to instrumenty w 99% nie przygotowane do grania, sprzedawane "tak jak stoją", w różnym stanie technicznym. Poza internetem, czasem ofertę takiego pianina możemy też dostać np. od sąsiada czy znajomego. Spróbujmy więc rozpisać taką listę plusów i minusów różnych dostępnych na rynku pianin.

Pianina nowe z salonu od dystrybutora

+ zerowy stopień zużycia
+ perfekcyjny wygląd zewnętrzny
+ gwarancja producenta/dystrybutora
+ możliwość wyboru niestandardowego wykończenia obudowy
+ możliwość porównania różnych modeli pianin, jednej marki lub kilku marek, w jednym miejscu (salonie)
+ sprzedawca zapewnia transport
- wysoka cena
- duża utrata wartości w przypadku chęci wymiany pianina na inne
- potrzebne jest trochę czasu, aby pianino mogło się „rozegrać” zanim uzyska swoje optymalne parametry

Pianina używane przygotowane do sprzedaży przez pracownię fortepianmistrzowską

+ znacznie niższa cena niż pianin nowych
+ mechanizmy pianina przygotowane do gry, wykonane naprawy, regulacje, strojenie
+ obudowa pianina na nowo polakierowana lub odnowiony lakier fabryczny
+ gwarancja pracowni na instrument i wykonane w nim prace serwisowe
+ sprzedawca zapewnia transport
+ możliwość obejrzenia, wypróbowania i porównania wielu różnych pianin, różnych producentów, w jednym miejscu (salonie)
+ zwykle najbardziej optymalny wybór w kategorii cena do jakości
- pianino nie będzie zupełnie jak nowe, podzespoły mogą nosić ślady używania, tylko będą odnowione
- obudowa może nie być wizualnie idealna, może mieć ślady używania

Pianina używane od osób prywatnych

+ niska lub bardzo niska cena
+ można za niewielkie pieniądze stać się właścicielem starego, pięknego pianina "z duszą"
- po zakupie konieczność znalezienia stroiciela lub pracowni, która wykona remont, serwis i przygotowanie pianina do gry
- ryzyko kupienia pianina z poważnymi uszkodzeniami lub wymagającego dużego remontu
- ryzyko kupienia pianina którego remont będzie zupełnie nieopłacalny
- sprzedający nie zna się na tym co sprzedaje
- pianino „tylko do nastrojenia” może okazać się pianinem wymagającym wielu innych prac
- organizacja i koszty transportu zwykle po stronie kupującego
- brak gwarancji sprzedającego, pełne ryzyko zakupu spoczywa na kupującym
- koszty zakupu, transportu, remontu mogą wyjść wyższe niż kupienie już gotowego, przygotowanego przez pracownię pianina

Mamy nadzieję, że powyższym zestawieniem naświetliliśmy choć trochę te kilka nazwijmy to kategorii pianin z jakimi możemy się zetknąć na etapie poszukiwania instrumentu. Oczywiście najlepiej kupić dobrej klasy pianino nowe lub jeśli nie dysponujemy tak dużym budżetem, używane pianino wyremontowane i przygotowane przez pracownię fortepianmistrzowską. Wtedy sprzedający swoim słowem i gwarancją zapewnia nas, że kupujemy naprawdę dobry instrument. W przypadku pianin od osób prywatnych tak naprawdę tylko instrumenty regularnie używane i regularnie serwisowane przez stroiciela mają jakąś szansę być sprawne i rzeczywiście wymagające tylko strojenia i niedużych korekt. Nie można liczyć na to, że pianino nie używane i nie serwisowane przez ostatnie np. 30 lat będzie się tak z marszu nadawało do grania. Dla osoby nie znającej budowy instrumentu może ono wydawać się sprawne i grające, bo klawisze w miarę działają i wydają dźwięki. Ale proszę mieć na uwadze, że opinia stroiciela o takim pianinie może być diametralnie inna.

My ze swojej strony, oczywiście polecamy zakup pianina używanego po remoncie w naszej pracowni fortepianmistrzowskiej. Aktualna oferta tutaj: Pianina [ aktualna oferta ]. Fizycznie pianina z naszej oferty można oglądać i ogrywać w salonach w miejscowości Bierna (k. Żywca), Stare Babice (k. Warszawy) oraz Wrocław (Krzki). Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny.

Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał