Kontakt  Facebook




Użytkowanie fortepianu i pianina

Fortepiany i pianina to instrumenty bardzo wrażliwe na zmiany zarówno temperatury jak i wilgotności. Od strony konstrukcyjnej są to skomplikowane mechanizmy, wykonane z połączonych ze sobą elementów drewnianych, metalowych, filców i wielu inych materiałów. Oddziałujące na instrument wahania temperatury i wilgotności powodują, że cała konstrukcja "pracuje", co negatywnie wpływa na precyzję jej działania. Jeżeli wahania te są znaczne, może to skutkować rozstrajaniem się instrumentu, a nawet jego trwałym uszkodzeniem. Z tego względu niezbędne jest kontrolowanie temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu w którym znajduje się fortepian. Optymalne warunki dla instrumentu to stała temperatura około 20 stopni Celsjusza i wilgotność w przedziale 45-70%. W czasie okresu grzewczego, kiedy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury, wilgotność powietrza we wnętrzach spada czasem znacznie poniżej dolnej granicy. Aby temu przeciwdziałać zaleca się stosowanie nawilżacza. By nie narażać fortepianu na dodatkowe wahania temperatury należy unikać również stawiania go blisko okien, drzwi wejściowych i grzejników lub kominków.

Następną ważną kwestią jest ochrona instrumentu przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Powierzchnia instrumentów jest wrażliwa na słońce. Długotrwałe, intensywne nasłonecznienie może prowadzić do blaknięcia czy zmiany koloru i w efekcie zniszczenia powierzchni fortepianu. Niebezpieczeństwo uszkodzenia instrumentu wiąże się tu również z tym, że fortepian (zwłaszcza czarny) wystawiony na działanie intensywnych promieni słonecznych, szybko nagrzewa się do stosunkowo wysokich temperatur. Przy wyborze miejsca w którym fortepian ma stanąć należy więc wziąć pod uwagę rozmieszczenie okien w pomieszczeniu. Instrument można też zabezpieczyć przed słońcem przy pomocy pokrowca lub po prostu przykrywając go prześcieradłem.

Do czyszczenia powierzchni fortepianu należy używać miękkiego, suchego kawałka materiału lub też lekko zwilżonej skórzanej ściereczki. Klawiaturę należy czyścić lekko zwilżoną ściereczką, zwracając uwagę na to by woda nie dostawała się między klawisze.

Aby instrument funkcjonował prawidłowo i można było na nim grać, powinien być systematycznie strojony. Standardowo strojenie powinno być przeprowadzane raz na pół roku.

Kiedy zachodzi konieczność przewiezienia instrumentu z jednego miejsca w inne, warto rozejrzeć się za wyspecjalizowaną firmą przewozową. Najlepiej trudniącą się wyłącznie transportem pianin i fortepianów. Jest to ważne ze względu na to, iż instrumenty są cenne, a z racji dużej wagi i rozmiarów łatwo je uszkodzić transportując w nieodpowiedni sposób. Jeżeli zajmą się tym ludzie którzy wiedzą w jaki sposób maksymalnie zabezpieczyć fortepian i dysponują specjalistycznym sprzętem transportowym, Państwa fortepian czy pianino będzie bezpieczne.

    Podsumowując:
  • najważniejsze to chronić instrument przed dużymi wahaniami wilgotności i zmianami temperatury, ustawiając go w pomieszczeniu o w miarę stabilnej wilgotności (pomiędzy 45% - 70%), pokojowej temperaturze, z dala od grzejnika, najlepiej przy ścianie wewnętrznej,
  • nie wystawiać instrumentu na bezpośrednie działanie słońca,
  • przed przystąpieniem do gry myć ręce, aby zapobiec brudzeniu się białych okładzin klawiszy,
  • powierzchnię czyścić miękką szmatką, lub zwilżoną skórzaną ściereczką,
  • stroić raz na pół roku, niezależnie od tego czy jest używany, czy nie.
Copyright © 1984 - 2025 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał