Kontakt  Facebook


Renowacja pianina - przykład

Pianino H. Wolfframm Dresden

Na bieżąco do naszego warsztatu trafiają kolejne zapytania o renowację instrumentów. Duża część z nich jest zniszczona, ale po przeprowadzeniu standardowych, koniecznych do wykonania prac renowatorskich, wymianie tych części które tego wymagają i odnowieniu powierzchni, klient dostaje z powrotem w pełni sprawny, wyremontowany instrument. Koszty całego przedsięwzięcia zwykle mieszczą się w widełkach przeciętnych remontów.

Zdarzają się też niestety przypadki, gdzie po bliższych oględzinach instrumentu z którym zgłasza się do nas klient, okazuje się, że "zniszczone" nie jest wystarczająco dobrym określeniem. Są to przypadki kiedy spotykamy się z zupełnie zdewastowanymi pianinami i fortepianami. Czasem aż żal patrzeć. Są to raczej ruiny, pozostałości po czymś co kiedyś można było nazwać pianinem lub fortepianem. Coś co teraz jest już tylko nikłym wspomnieniem po niegdyś wspaniałym instrumencie.

Wychodzimy z założenia, że każde pianino i każdy fortepian, jedynie prócz bardzo nielicznych wyjątków, można wyremontować. Powiem więcej - właściwie każdy można doprowadzić do takiego stanu, jakby dopiero co opuścił rodzimą fabrykę. Problem tkwi więc nie w pytaniu czy coś jest technicznie możliwe, ale w pytaniu o opłacalność przedsięwzięcia. Zawsze staramy się doradzić klientowi - właścicielowi instrumentu, przedstawiamy sytuację i aktualny stan. Jeżeli naszym zdaniem renowacja jest opłacalna i warto ją wykonać, przedstawiamy naszą ofertę. Jeżeli uważamy, że koszty ratowania danego pianina czy danego fortepianu znaczenie przekroczą jego późniejszą wartość, decyzję o podjęciu prac pozostawiamy klientowi.

Co musi się dziać z instrumentem na przestrzeni lat, aby zniszczenia były tak duże, że pod znakiem zapytania stawia się opłacalność renowacji? Odpowiedź jest krótka - niestety wystarczą złe warunki przechowywania. Pianina postawione w zawilgoconej piwnicy lub garażu, rozebrane na części, nie zabezpieczone przed uszkodzeniami fortepiany, które trzyma się w kącie stodoły lub przybudówki. Kornik, nie zauważony i nie wytruty odpowiednio wcześniej potrafi przerobić drewno obudowy na sitko. Gryzonie plądrujące wnętrze pianina, a nawet wijące tam gniazda, zostawiają za sobą cały mechanizm w rozsypce. Jeszcze gorzej kiedy przez jakiś czas instrument stał na zewnątrz np. pod wiatą. Na przemian działające wilgoć, słońce i wahania temperatury - to jest dla instrumentu zabójcze.

Są jednak powody dla których nawet tak bardzo zniszczone pianina i fortepiany warto odnawiać. Jeden z przypadków - kiedy instrument to pamiątka rodzinna. Coś co jest przekazywane kolejnym pokoleniom i chcemy aby w naszej rodzinie pozostało. Są to przedmioty z którymi wiążą się wspomnienia, które były w rodzinie "od zawsze". Wtedy, nawet mimo wysokich kosztów, warto taki instrument odnowić, ponieważ żaden inny nie może go zastąpić. Inny, ale również dobry powód do przeprowadzenia renowacji to taki, kiedy mamy do czynienia z dobrą marką. Steinway & Sons, Bechstein, Bosendorfer lub inna świetna fabryka. Pierwsza dziesiątka tych najlepszych na świecie producentów, to instrumenty których wartość, z racji marki, ale też jakości wykonania która za nią idzie, jest wysoka. W tym przypadku, kosztowny remont będzie zawierał się w późniejszej wartości takiego pianina czy fortepianu.

Przykładem renowacji takich bardzo zniszczonych instrumentów jest pianino firmy H.Wolfframm, które jakiś czas temu było remontowane przez nasz warsztat. Instrument przed remontem był w opłakanym stanie.

Wielkim nakładem pracy pianino to udało się odrestaurować. Końcowy efekt robi ogromne wrażenie, zwłaszcza kiedy ma się świadomość w jakim stanie instrument był przed remontem.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz taki lub podobny instrument i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu fortepianu przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał