Kontakt  Facebook


Remont obudowy pianina Weissbrod - przykład

Pianino Weissbrod

Prezentujemy na poniższych fotografiach przebieg remontu pianina firmy Weissbrod o numerze seryjnym 3860. W tym konkretnym przypadku remontowaliśmy tak naprawdę tylko obudowę pianina, bez angażowania się w naprawy mechanizmu, klawiatury i akustyki. Co nie znaczy, że mogliśmy pozostawić te partie podzespołów w takim stanie jak były. Ponieważ remont obudowy pianina wymaga zdemontowania go na części, zarówno mechanika, kalawiatura jak i akustyka musiały zostać przynajmniej wyczyszczone i przygotowane do ewentualnych późniejszych prac już bezpośrednio nad nimi.

Obudowa pianina przed renowacją. Fornir wypłowiały od słońca - niektóre lementy bardziej, inne mniej. Liczne uszkodzenia, przebarwienia oraz pęknięcia zarówno samych elementów obudowy jak i forniru którym jest wykończona.

Rozpoczynamy od demontażu obudowy pianina i wstępnego czyszczenia.

Stan kołków i strun przedstawiał się następująco.

Stan płyty rezonansowej z przodu i z tyłu instrumentu.

A tak wyglądały rama żeliwna i mosty.

Kondycja klawiatury - z zewnątrz nie wyglądała tak źle. Okładziny klawiszy białych do odnowienia, czarne również. Brudne drewno klawiszy - do czyszczenia.

Ponieważ musimy zdemontować stół klawiaturowy, wszystkie klawisze jak i ramiak klawiatruy należało wyjąć oraz całość wstępnie wyczyścić.

Kondycja mechanizmu młoteczkowego pianina przedstawiała się następująco.

Jak było wspomniane wcześniej elmenty wnętrza jedynie wyczyściliśmy i przygotowaliśmy do dalszych prac kiedyś w przyszłości. Naszym zadaniem było przede wszystkim zajęcie się odnowieniem obudowy. Jednak w starym instrumencie nie sposób nie wyczyścić całego wnętrza instrumentu, łącznie z akustyką i mechanizmem, przed przystąpieniem do dalszych prac.

Mając już rozebraną obudowę pianina na części, mogliśmy zająć się po koli odnawianiem poszczególnych elementów. Poniżej zdjęcia pokazujące stan mechanizmu pedałowego jaki zastaliśmy, oraz kilka etapów prac nad nim - demontażu, czyszczenia, odnawiania mosiądzów, wyklejania nowym filcem, lakierowania frontowej części podłogi oraz składania w całość.

Obudowa pianina, przed przystąpieniem do lakierowania wymagała wykonania bardzo wielu napraw typowo stolarskich. Klejenia elementów, naprawy rolek, uzupełniania ubytków oraz zdejmowania starej powłoki lakierniczej.

Przytotowane wcześniej elementy mogły zostać polakierowane. Lakierowanie odbywa się w kilku etapach i połączone jest również z wyrównywaniem koloru poszczególnych lementów.

Kolejne elementy obudowy pianina - ich przygotowywanie i lakierowanie.

Kiedy wszystkie elementy obudowy zostały już odnowione, wraz z położeniem nowego lakieru, mogliśmy przystąpić do składania instrumentu w całość.

Na nowo wyremontowany instrument prezentuje się pięknie, choć to jak wyglądał przed remotnem wcale na to nie wskazywało. Producent - fabryka pianin Weissbrod naprawdę ładnie go zrobiła te 100, czy 120 lat temu. Ktoś przyłożył się do dobrania i ułożenia forniru na wszystkich elementach obudowy. Tylko że zobaczyć i docenić można to dopiero teraz - po remoncie i odrestaurowaniu obudowy. Instrument mógłby wyglądać jeszcze piękniej, gdyby wymienić proste nogi z pod klawiatury (które naszym zdadniem są nieoryginalne), na nieco bardziej ozdobne, bardziej pasujące stylistycznie do całości. Jednak decyzją klienta pozostawiliśmy je takie jak były.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał