Przedstawiamy przykładową rezlizację renowacji bardzo starego pianina marki R.Rathke. Fabryka tego producenta, jak udało nam się ustalić działała w St. Petersburgu w latach 1868 - 1910, pod adresem St. Petersburg, Newsky 32, Gr. Prospect 90. Pianino którego renowacji się podjęliśmy było naprawdę stare, o czym przede wszystkim świadczy jego konstrukcja - szacujemy, że może pochodzić z około 1870-1880r. Na belce stroikowej wybito co prawda numer seryjny 2545, ale nie udało się nam odnaleźć informacji jakiej dacie produkcji ten numer mógłby odpowiadać.
Stan pianina przed renowacją widoczny jest na poniższych fotografiach.
Demontaż instrumentu w naszej pracowni i dokładniejsze badanie stanu poszczególnych podzespołów, ocena możliwości ich naprawy.
Następnie przystąpiliśmy do wykonania niezbędnych napraw stolarskich obudowy instrumentu.
Naprawione elementy w dalszej kolejności przygotowywaliśmy do odnowienia ich powierzchni.
Mechanizm młoteczkowy - wiele elementów takich jak tasiemki, filce, ośki trzonków młotków było w naprawdę kiepskim stanie. Ich naprawa wymagała wiele cierpliwości.
Przeprofilowania wymagały również młotki, których mocno spłaszczone czoło nie pozwalało wydobywać prawidłowych dźwięków. Na wymianę młotków na nowy komplet nie zdecydowaliśmy się z kilku powodów - po pierwsze zakładanie nowych młotków do tak starego instrumentu uważamy za niewłaściwe, raczej skłaniamy się ku podejściu zgodnie z którym staramy się odnowić i zachować jak najwięcej starych podzespołów pianina, jeśli tylko jest taka możliwość. Po drugie - przeprofilowane młotki dały zaskakująco mocne i dźwięczne brzemienie. Po trzecie przy ograniczonym budżecie renowacji z pewnością nie można sobie pozwolić na wymienianie po kolei wszystkcih części na nowe.
Tłumiki mechanizmu również były kiepskie, z racji zużycia i wieku instrumentu. Przywrócenie im ich funkcji również wymagało sporego nakładu pracy.
Równolegle z mechanizmem odnawialiśmy również klawiaturę - oryginalną, starą, nie zniszczoną bardzo. Okładki klawiszy białych udało się ładnie wybielić i wypolerować. Klawisze czarne zostały odnowione szelakiem. Klawiatura pianina jest bardzo ważnym elementem, ponieważ to z nią mają kontakt ręce pianisty. Byliśmy zadowoleni, że udało się ją tak ładnie odnowić.
Po wykonaniu wszystkich napraw mechanizmu, mogliśmy zająć się jego regulacją.
Naprawione i przygotowane wcześniej części obudowy pianina, element po elemencie zostały gruntownie odnowione. Zyskały nową czarną powłokę.
Akustyka - pęknięcia płyty rezonansowej w tak starych instrumentach są bardzo częste. Pianino R.Rathke nie było tu wyjątkiem. Pęknięcia zostały naprawione, a cała geometria płyty rezonansowej sprawdzona i skorygowana.
Wymieniliśmy również kołki stroikowe na komplet o większej średnicy. Stare kołki - niestety nie trzymały zupełnie. Szacujemy, że wymienione kołki zapewnią prawidłowe trzymanie stroju przynajmniej na następne 30 lat.
Z efektu renowacj jesteśmy bardzo zadowoleni. To zawsze cieszy, kiedy naprawdę stary i mocno zniszczony przez ząb czasu instrument odwdzięcza się sprawną pracą mechanizmu, na nowo pięknie brzmi i ładnie wygląda. Jesteśmy pewni, że będzie cieszył również właścicieli, którzy zlecili jego renowację.
Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.