Kontakt  Facebook


Remont pianina Ecke - przykład

Pianino Ecke

Przedstawiamy Państwu przebieg renowacji pianina wyprodukowanego przez manufakturę Ecke. Instrument posiada numer seryjny 5216, mechanizm dolnotłumikowy, pełną żeliwną ramę, krzyżowy układ strun i 85-cio klawiszową klawiaturę. Obudowa fornirowana nietypowo, a co za tym idzie ciekawie, promieniście ułożoną mozajką forniru orzechowego. Pianino było już w przeszłości remontowane - co z pewnością poprawiło jego ówczesną kondycję, ale kolejne kilkadziesiąt lat upływu czasu i użytkowania odcisnęło jednak swoje piętno. Instrument trafił do naszej pracowni w celu przywrócenia mu pełnej sprawności technicznej i ładnego wyglądu zewnętrznego.

Stan instrumentu przed remontem prezentują poniższe zdjęcia. W kwestii obudowy - mamy widoczne liczne uszkodzenia powierzchni. Niestety - co niepokojące fornir oprócz obić czy rys jest też w wielu miejscach przeszlifowany i ogólnie dość cienki, co świadczy o tym, że w przeszłości ktoś ją szlifował i odnawiał. Może to skutkować problemami na warsztacie podczas jej odnawiania.

Rozkręcamy instrument na częsci. Wyjmujemy mechanikę, wyjmujemy klawiaturę, wykręcamy mosiężne zawiasy obudowy, demontujemy podłogę i mechanizm pedałowy. W trakcie rozbierania pianina najczęściej wychodzą też różne inne uszkodzenia, którymi trzeba się zająć, jak choćby rozklejone boki, nóżki czy podłoga.

Przyglądamy się jeszcze raz z bliska uszkodzeniom forniru i planujemy sposób ich naprawy.

Ale nim zajmiemy się powierzchnią, trzeba najpierw obudowę na nowo posklejać, tak aby całość porządnie się trzymała.

Przystępujemy do szlifowania powierzchni i napraw forniru. W miejscach w których fornir był uszkodzony, przeszlifowany wcześniej lub go brakowało, wstawiamy nowe kawałki. Dobieranie takich kawałków forniru nie jest też sprawą prostą - zupełnie nowy fornir będzie miał inny kolor niż ten stary, staramy się więc w miarę możliwości używać starych fornirów o jak najbardziej zbliżonym odcieniu i słojach, później wyrównując jeszcze kolor za pomocą bejcy.

Naprawione, wyszlifowane i przygotowane uprzednio elementy lakierujemy. Wyrównujemy kolorystykę poszczególnych płyt. Pasujemy elementy, tak aby ładnie się zchodziły, bez nierównych składań czy szpar pomiędzy poszczególnymi częściami. Skręcamy w całość podłogę i przymocowany do niej mechanizm pedałowy. Otwory pedałów i listwę przy klawiaturze oklejamy nowymi filcami.

Część akustyczna pianina Ecke nie wymagała z naszej strony dużych ingerencji. Pianino było remontowane kilkadziesiąt lat wcześniej. Podczas tego remontu zostały wymienione kołki i możliwe, że również struny. Ponieważ kołki stroikowe dobrze trzymają strój, a struny nie są głuche ani nie brzęczą, odnawiamy tylko te elementy, zachowując te, które są - bez ich wymiany. Kołki dobijamy nieco głębiej w strojnicę, czyścimy struny. Naprawiamy również pęknięcia w płycie rezonansowej.

Właścicielom pianinna bardzo zależało na tym, aby odtworzyć oryginalną klawiaturę - mimo bardzo wielu brakujących płytek klawiszy białych z kości i wielu uszkodzonych, wymagających wymiany. Podjęliśmy próby dobrania płytek. Niestety nieudane mimo najszczerszych chęci. Okazało się, że klawisze mają wyjątkowo długie płytki, o kilka mm dłuższe niż standardowo i znalezienie takich w tak dużej ilości jaka była potrzebna było niemożliwe. Wspólnie z właścicielami podjęliśmy jedyną możliwą w tej sytuacji decyzję o wymianie okładek na cały nowy komplet z tworzywa.

Mechanizm pianina Ecke również był remontowany kilkadziesiąt lat temu. W trakcie tamtego remontu wymieniono młotki i tłumiki na nowe komplety. Przez późniejsze lata użytkowania elementy te nie zdążyły się zużyć. Mogliśmy je wyczyścić, odnowić i zachować te które są. Wykonaliśmy profilowanie młotków, ich intonację, pozostałe naprawy mechanizmu jak choćby wymianę luźnych osiek, a całość na nowo wyregulowaliśmy.

Gotowe pianino wizualnie prezentuje się jak na poniższych zdjęciach. Obudowa odzyskała dawny blask, instrument odzyskał swoją sprawwnośc i dawne, mocne brzmienie. Wszystko udało się wykonać zgodnie z pierwotnym planem oprócz uratowania oryginalnej klawiatury z kości. Klawiatura jest teraz nowa, z tworzywa, ale było to jedyne możliwe w tym przypadku rozwiązanie. Mamy nadzieję, że tak wyremontowany instrument będzie służył jego obecnym właścicielom i ich rodzinie przez następne kilkadziesiąt lat.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał