Jakiś czas temu mieliśmy okazję wyremontować pianino holenderskiej firmy Deussen, model Favorit o numrze seryjnym 5773. Instrument wymagał dość sporego nakładu pracy, ale wszystko udało się zrobić z naprawdę dobrym efektem. Poniżej przedstawiamy przebieg prac renowacyjnych.
Pianino przed renowacją. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że instrument nie wyglada wcale tak źle. Wszystkie klawisze działają, obudowa jest cała.
Aby dokładniej ocenić rzeczywistą kondycję instrumentu, pianino rozbieramy na części. Wpierw wyjmujemy mechanizm. Jest rozregulowany, to naturalne w każdym starym pianinie. Młotki nadają się do przeprofilowania, jeszcze nie są tak zgrane aby była konieczna ich wymiana.
Następnie przyglądamy się klawiaturze. Okładziny klawiszy białcyh są wykonane z tworzywa, które od upływu czasu popękało. Nie da się ich naprawić - białe okładziny trzeba wymienić na nowy komplet. Czarne klawisze należy odnowić szelakiem. Później wyjmiemy jeszcze klawisze i dokładnie sprawdzimy je od dołu oraz cały stół klawiaturowy.
Musimy sprawdzić również kołki - wizualnie wyglądają całkiem dobrze. Musimy jeszcze sprawdzić jak trzymają strój i wtedy podejmiemy decyzję czy można je odnowić i zachować czy należy wymienić.
Kolejnym elementem który sprawdzamy jest płyta rezonansowa. Tu widać kilka dużych pęknięć. Płyta jest również miejscami odklejona od żeber.
Po tych wstępnych oględzinach przystępujemy do rozebrania całej obudowy instrumentu na cześci, wyjmujemy mechanikę i stół klawiaturowy.
Co ciekawe to pianino posiada kilka emblematów i kilka różnych numerów. Musimy sprawdzić który z nich jest numerem seryjnym (fabrycznym) i domyślić sie co mogą oznaczać pozostałe.
Przystępujemy do renowacji obudowy pianina. Bo bliższym przyjrzeniu się niestety wymaga ona sporo pracy - wpierw czysto stolarskiej. Wykonujemy nprawy ubytków, kilka elementów należało na nowo zafornirować, wiele części trzeba było posklejać.
Rozebranie obudowy instrumentu ujawniło kolejne uszkodzenie, a mianowicie uszkodzony most basowy - pęknięcie podstawy i kilka pęknięć przykołkach na moście. Aby go naprawić konieczne jest zdjęcie naciągu na basach.
W następnej kolejności zajęliśmy się płytą rezonansową. Naprawiliśmy pęknięcia, naszpanowaliśmy i dokleiliśmy ją na nowo do żeber.
Po wyjęciu klawiszy mogliśmy sprawdzić dokładnie stan stołu klawiaturowego, filców i trzpieni prowadzących. Wszystkie filce kwalifikowały się do wymiany, trzpienie do czyszczenia, polerowania i regulacji.
Stój klawiaturowy został odnowiony i otrzymał nowe filce. Sprawdziliśmy i poprawiliśmy również filce klawiszy.
Klalwisze czarne odnowiliśmy przeznaczonym do tego celu czarnym szelakiem. Okładki klawiszy białych wymieniliśmy na nowe.
Po wykonaniu tych wymian i napraw mogliśmy przystąpić do regulacji klawiatury - zgodnie ze sztuką, czyli ustawić odpowiednią głębokość, poziom, luzy, tak aby zapewnić jak największy komfort przyszłym osobom grającym na tym instrumencie.
Następnie wykonaliśmy remont mechanizmu, z wymianą zużytych filców, przeprofilowaniem młotków i wszystkimi niezbędnymi regulacjami.
Wracając do obudowy - po wykonaniu napraw stolarskich, mogliśmy przystąpić do zeszlifowania starej powłoki lakierniczej i przygotowania powierzchni do lakierowania. Opisywany egzemplarz to pianino o prostej, raczej nowoczesnej formie obudowy, a i tak po jej rozkręceniu ilość elementów jest spora. Każdym elementem obudowy trzeba zająć sie osobno. Każdy zdemontować, wyczyścić, oszlifować, przygotować, polakierować a następnie złoćyć z tych cześci pianino ponownie w całośc. Nie da się polakierować pianina w całości, bez rozbierania go na części - nie da się, jeśli chcemy to zrobić porządnie, zgodnie ze sztuką, profesjonalnie.
Lakierowanie przygotowanych wcześniej elementów obudowy to kolejny krok.
Płyty obudowy pianina już gotowe, prezentują się następująco.
Ostatnią rzeczą jest złożenie pianina w całość - włożenie stołu klawiaturowego, mechanizmu oraz spasowanie i skręcenie wszystkich elementów. Nie zawsze jest to proste, ponieważ niektóre wymiary poszczególnych elementów mogą sie zmienić na skutek napraw, uzupełniania ubytków, prostowania nietórych części, fornirowania czy szlifowania. Zwykle jest więc trochę pracy aby to wszystko dobrze dopasować.
Pianino gotowe - remont zakończony. Dzięki naprawieniu płyty rezonansowej i popękanego mostu oraz wyprofilowaniu i zintonowaniu młotków pianino zyskało ładny, mocny dźwięk. Wymienione filce w klawiaturze i mechanice oraz porządna regulacja sprawiły, że klalwisze pracują bardzo dobrze a gra jest przyjemna. Wreszcie obudowa - po naprawieniu wszystkich elementów i położeniu nowego lakieru wygląda ładnie i cieszy oko.
Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.