Kontakt  Facebook


Remont pianina Adolf Lehmann - przykład

Pianino Adolf Lehmann

Kolejny przykład remontu starego pianina, tym razem wyprodukowanego przez fabryke Adolf Lehmann. Pianino pochodzi z 1905 roku, a przynajmniej taki rocznik produkcji udało nam się ustalić na podstawie dwóch numerów jakie znaleźliśmy w instrumencie - 12764 (46519). Instrument o współczesnej konstrukcji opartej o metalową ramę z krzyżowym naciągiem strun i mechanizmem dolnotłumikowym. Wiek instrumentu oprócz charakterystycznej dużej, zdobionej obudowy, zdradzać może 85-cio klawiszowa klawiatura, czyli nieco skrócona względem współczesnych standardów. Pianino odebraliśmy ze starego domu w którym panowała prawdopodobnie dość wysoka wilgotność powietrza. Stan obusowy i klawiatury pianina przedstawiają poniższe fotografie. Obudowa wymaga gruntownego odnowienia, okładki klawiszy białych - wykonane z tworzywa sztucznego były czymś porysowane i zabrudzone.

Akustyka przed remontem. Kołki stroikowe dobite maksymalnie lub prawie maksymalnie do strojnicy, zabrudzone i skorodowane, bezwzględnie wymagały wymiany. Struny prawdopodobnie będziemy próbowali zachować te które są. O dziwo jak na tak stary instrument płyta rezonansowa jest w całości, praktycznie bez pęknięć. To bardzo rzadko się zdaża i właściwie potwierdza fakt, że pianino stało w najprawdopodobniej nie ogrzewanym domu, w którym wilgotność powietrza była dość wysoka. Akurat dla stanu płyty rezonansowej to dobrze. Brak pęknięć - brak konieczności ich naprawy, równa się lepszy dźwięk.

Duża wilgotności i fakt, że pianino stało na Górnym Śląsku niekorzystnie wpłyną jednak na mechanizm instrumentu. Wilgoć spowodowała korozję nie tylko kołków stroikowych ale tez wielu metalowych elementów mechanizmu, wielu śrub i prętów. Natomiast popnieważ powietrze na Śląsku, ze względu na koncentrację przemysłu do najczystszych nie należyu, cała mechanika w tym jej drewniane figury jak i filce były zabrudzone pyłem który na nich osiadł.

Nie pozostaje nic innego jak zabrać się do roboty. Pianino rozbieramy na części - wyjmujemy mechanikę, klawisze, rozbieramy obudowę. Czyścimy z kurzu i brudu na ile się da sprężonym powietrzem.

Jeszcze raz przyglądamy się wyjętej mechanice, żeby ocenić co będziemy mieli tutaj do zrobienia. Młotki mają jeszcze na tyle dużo filcu, że będziemy mogli je przeprofilować. Gorzej z tłumikami - tu już ktoś kiedyś robił jakieś prowizoryczne wymiany i może nawet trochę one pomogły, ale w obecnej sytuacji musimy te tłumiki wymienić na fabrycznie nowy komplet, żeby mieć pewność, że będą dobrze tłumić.

Przystępujemy do wyczyszczenia mechanizmu z pyłu który na nim osiadł. Czyścimy zarówno drewniane figurki jak i śruby oraz metalowe pręty z korozji i nalotu. Żeby to zrobić, mechanizm trzeba oczywiście rozebrać na części.

Po wyczyszczeniu mechaniki przystępujemy do jej naprawy. Profilujemy filc młotków - nadając im odpowiendni kształt i niwelując wcięcia od strun przywrócimy im dolność do generowania ładnego dźwięku. W mechanice wymieniamy też tłumiki, kostki filcowe i inne zużyte części. Po dokonaniu wymian mechanizm na nowo regulujemy ustawiając wszystkie niezbędne do jego prawidłowej pracy prarametry.

Remont akustyki - w przypadku tego pianina to przede wszystkim wymiana kołków stroikowych. Wymieniamy cały komplet na nieco większą średnice i nieco większą długość, żeby mocno siedziały w gniazdach i zapewniły prawidłowe trzymanie stroju na następne dziesięciolecia.

Nasza koleżanka z warsztatu w międzyczasie zajęła się klawiaturą. Klawiatura pianina to nie tylko same klawisze - to również ramiak na którym wszystkie klawisze są osadzone. Jak widać na zdjęciach filce ramiaka klawiatury były dość mocno zjedzone przez mole i nie nadawały się do dalszej eksploatacji. Zostały wymienione na nowe. Polerowania i regulacji wymagały również trzpienie.

Remont klawiszy. Jak było widać na początkowych zdjęciach białe klawisze były zabrudzone i porysowane. Posiadałyu swego rodzaju nalot, którego nie dało się umyć czy wytrzeć. W takich przypadkach mamy dwie opcje - możemy spróbować odnowić i przepolerować to tworzywo które jest, próbując zachować okładki lub zerwać je i wkleić nowy komplet. Podjęte próby przyniosły bardzo dobry efekt - stare okładki udało się ładnie odnowić, na powrót są białe. Odnowiliśmy również klawisze czarne preznaczonym do tego celu szelakiem.

Remont obudowy w takich starych pianinach to przede wszystkim sprawdzenie czy wszystko trzyma się kupy. Jeśli nie trzeba to posklejać i ponaprawiać. I trzeba to zrobić porządnie, tak aby przez następne 50 lat wytrzymało.

Naprawioną obuodwę szlifujemy ze starego lakieru. Jak widać na zdjęciach rozebrana na części obudowa starego pianina... ma dużo części, nawet w tak stosunkowo prostym pianinie jak to. Szlifując trzeb bardzo uważać, żeby nie przeszlifować forniru, bo spowoduje to problemy na dalszym etapie.

Obudowę lakierujemy po wcześniejszym uzgodnieniu z klientem czy ma jakieś wymagania względem ostatecznego koloru instrumentu. Pianina w brązowych obudowach możemy przyciemniać lub w pewnym zakresie zmieniać ich odcień za pomocą bejcy, zanim wykończymy powierzchnię na gotowo lakierem.

Pianino składamy w całośc. Skręcamy obudowę. Podciągamy struny po wcześniejszej wymianie kołków.

Naprawiony, przygotowany wcześniej i wstępnie wyregulowany mechanizm instalujemy do pianina gdzie wykonujemy końcową regulację, tak aby mechanika działa bez zarzutu.

Elementy obudowy po lakierowaniu - ozdobne częći w tym konkretnym egzemplarzu są stonowane i skromne w porównaniu do niektórych innych pianin z tego okresu - ale za to jaka piękna jest ta skromność.

Gotowe pianino. Nowe kołki trzymają strój jak należy, przeprofilowane młotki w końcu dają ładny dźwięk, odnowione klawisze aż przyjemnie się teraz dotyka. Pianino bardfzo ładnie wyszło zarówno pod względem wizualnym, jak i muzycznym. Jak powiedział nam klient, który go odbierał - to pianino odkąd było u nich w rodzinie, nigdy tak ładnie nie grało. Bardzo nas cieszy, że udało się go tak fajnie zrobić.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał