Przedstawiamy Państwu przebieg renowacji pianina marki Rud. Ibach Sohn o numerze seryjnym 48114. Sprawdzamy rocznik produkcji w katalogu po numerze seryjnym - pianino zostało wyprodukowane w 1903 roku. Renowację pianina przeprowadziliśmy na zlecenie Szamocińskiego Ośrodka Kultury. Jest to stare pianino, choć zbudowane już na pełnej ramie metalowej i krzyżowym układzie strun, to posiada jeszcze starego typu mechanikę górnotłumikową. Mechaniki takie były przez firmę Ibach używane znacznie dłużej niż u innych producentów.
Stan zachowania obudowy pianina i jego elementów wewnętrznych możemy zobaczyć na poniższych fotografiach. Obudowa ma liczne uszkodzenia i ubytki forniru, kolor jest wypłowiały i wyciągnięty przez słońce.
Kołki stroikowe są dość mocno podobijane i słabo trzymają strój. Mosta wiolinowy ma kilka pęknięć, które trzeba naprawić. Przebijamy kołki na nowy komplet kołków firmy Diamant o odpowiednio większej średnicy. Ponieważ struny są w przyzwoitej kondycji, bez ognisk korozji, decydujemy się na ich zachowanie, ponieważ musimy pilnować, aby zmieścić się w założonym budżecie renowacji. Później jeszcze je wyczyścimy i zakonserwujemy.
Płyta rezonansowa omawianego pianina Ibach ma liczne pęknięcia. Zapewne powstały w wyniku dużych wahań wilgotności powietrza. Naprawa rezonansu polega na wstawieniu w powstałe pęknięcia odpowiednio przyciętych klinów z drewna rezonansowego, tak aby na powrót ujednolicić powierzchnię rezonansu.
Przystępujemy do remontu klawiatury pianina. Wymieniamy wyszczerbione lub popękane płytki z kości słoniowej na płytki nie uszkodzone, pasujące rozmiarem, kolorem i strukturą. Klawisze szlifujemy, wybielamy i polerujemy. Filce ramiaka klawiatury wymieniamy na nowe - jak widać na zdjęciach te stare do niczego już się nie nadawały.
Obudowa pianina Rud. Ibach Sohn nad którym pracujemy została przez fabrykę naprawdę ładnie zaprojektowana i wykonana. Mamy tu toczone nogi pod klawiaturą, trzy okna w górnej płycie frontowej z naprawdę ładnie ułożonymi fornirami, w tym pięknie wyglądający fornir korzenny. Dolna płyta z jednym dużym oknem i również pięknym fornirem korzennym. Całość oryginalna, nie prezrabaiana przez nikogo na szczęście. Każdy element obudowy, każdą płytę i listewkę szlifujemy i naprawaimy uszkodzenia oraz ubytki. Wiele części, jak np. listewki, trzeba szlifować ręcznie. Ze względu na ich wymyślny kształt i niewielki rozmiar szlifowanie maszynowe nie wchodzi w grę. Cała stara powłoka lakiernicza musi zostać zeszlifowana do zera, do gołego forniru.
Obudowa pianina posiada elementy mosiężne w postaci zawiasów, rolek, zamków oraz świeczników. Wszystkie te elementy czyścimy i odnawiamy.
Oszlifowane i przygotowane uprzednio części obudowy trafiają teraz do lakierni. Kładziemy lakier bezbarwny półmatowy. Liczba warstw zależy od końcowego efektu jaki chcemy uzyskać. Pomiędzy poszczególnymi warstwami dokonujemy jeszcze niezbędnych korekt wcześniej naprawianych miejsc i wyrównujemy kolor poszczególnych elementów.
Polakierowane części pasujemy ze sobą i skręcamy pianino w całość.
Równolegle do prac nad obudową wykonaliśmy również remont mechanizmu pianina. Wymieniliśmy zużyte filce i skórki, zajęliśmy się luzami na ośkach, całość przesmarowaliśmy i przegrafitowaliśmy na nowo. Teraz możemy mechanikę założyć do instrumentu i wykonać jej regulację.
Gotowy instrument prezentuje się naprawdę bardzo ładnie. Fabryka Ibach pięknie ten instrument wykonała. A my jesteśmy dumni, że tak ładnie udało się go odnowić. Od strony technicznej i dźwiękowej to prawie 120-sto letnie pianino na powrót jest w pełni sprawne. Gra ładnie, dźwięk jest dostojny. Oczywiście starego typu mechanika górnotłumikowa nigdy nie dorówna parametrom pracy, czy stopniem tłumienia, nowym dolnotłumikowym rozwiązaniom, ale nie o to przecierz tutaj chodzi. To stare pianino, instrument z duszą. Mamy nadzieję, że teraz, po wykonanym przez nas remoncie będzie dobrze służyło przynajmniej kilka kolejnych dziesięcioleci.
Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.