Kontakt  Facebook


Remont pianina Ed. Seiler - przykład

Pianino Ed. Seiler

Renowacji w naszej pracowni poddany zostanie przepiękny egzemplarz koncertowego pianina z fabryki Ed. Seiler. Pianino bardzo dobre - jako instrument, jak to w przypadku Seiler'ów bywa. Natomiast obudowa tego pianina to żywy przykład mistrzostwa producentów pianin z tamtych czasów. Numer seryjny instrumentu 42465 wskazuje na 1910 rok produkcji. Pianino posiada współczesną konstrukcję z krzyżowym układem strun opartym o pełną żeliwną ramę oraz mechanikę dolnotłumikową, oryginalne bardzo ładnie zachowane okładki klawiszy białych.

Przed remontem pianino prezentowało się jak na poniższych zdjęciach. Nawet tu już widać z jakim wykonaniem obudowy mamy do czynienia - ale również widać ząb czasu, który odcisnął na niej swoje piętno.

Demontujemy obudowę pianina na części pierwsze. Każdy element trzeba sprawdzić, naprawić, potem oszlifować ze starej powłoki.

Wykonujemy naprawy stolarki. Jest trochę klejenia, trochę uzupełniania ubytków drewna.

Oczywiście przyjmując pianino do pracowni przyjmujemy instrument jako całość. Nie będziemy odnawiać samej tylko obudowy. Zająć trzeba się również wnętrzem instrumentu. Tak też przystępujemy do remontu części akustycznej pianina. W pierwszej kolejności czyścimy wszystko: płytę rezonansową, mosty, struny, kołki. Ogólny stan tych podzespołów jest przyzwoity - mimo wieku pianina, kołki stroikowe trzymają przyzwoicie i po dokładnym ich sprawdzeniu i przetestowaniu trzymania stroju decydujemy się je zachować, jedynie dobijają nieco głębiej w strojnicę. Struny również odnawiamy i zachowujemy. Proszę zwrócić uwagę jak jak zdobiona jest nie tylko obudowa, ale równiez rama tego pianina.

Remontujemy klawiaturę - wymieniamy podkładki filcowe ramiaka klawiatury, czyścimy, polerujemy i regulujemy trzpienie. Sprawdzamy i wymieniamy zużyte filce prowadzące klawiszy, regulujemy luzy klawiszy, ich poziom oraz głębokość. Szlifujemy, chemicznie wybielamy i polerujemy okładki klawiszy białych. Klawisze czarne odnawiamy specjalnie do tego celu przeznaczonym czarnym szelakiem.

Remont mechaniki. Tu podobnie - stan głównych partii podzespołów czyli młotków, tłumików czy tasiemek jest na tyle dobry, że będziemy mogli je odnowić i zachować te które są. Oczywiście trzeba wymienić pomniejsze zużyte filce, trzeba wymienić luźne ośki, żeby młotki nie latały na boki, czy też część za słabych już sprężynek. Ale na pewno cieszy, że młotki czy tlumiki można zachować oryginalne.

Stolarka naprawiona, a więc szlifujemy. Płaskie powierzchnie płyt maszynowo. Natomiast wszelkiego rodzaju rzeźby, płaskorzeźby, zdobienia, drobne listewki i elementy o nieregularnym kształcie trzeba oszlifować ręcznie. Nie ma tu innej rady. Próbując takie elementy szlifować maszynowo albo je uszkodzimy, albo przeszlifujemy cienki fornir - nie można ryzykować.

Odnawianie mosiądzów. To pianino zostało fabrycznie wyposażone w piękne, podwójne, doskonale pasujące stylistycznie do reszty obudowy mosiężne świeczniki. Musimy je odnowić, żeby dosłownie odzyskały swój blask. Odnawiamy też mosiężne zawiasy listwowe, pedały, elementy zamków itd.

Oszlifowane ze starej powłoki i przygotowane wcześniej elementy obudowy lakierujemy. Używamy bezbarwnego lakieru półmatowego. Nowy lakier wyciąga na nowo oryginalny kolor forniru. Drewno, fornir obudowy pianina z upływem czasu, czy to pod wpływem słońca zmienia swój kolor, starzeje się - tak samo jak drewniana podłoga czy drewniana szafa. Jak zdejmiemy stary lakier i położymy nowy, wyciągnie on nam na nowo piękne słoje drewna i pierwotny kolor. Szczególnie widoczne jest to przy odnawianiu drewna w tak starym instrumencie - w końcu zostało wyprodukowane w 1910 i raczej na pewno nie było w przeszłości lakierowane.

Polakierowane części składamy w czałość. Przykręcamy zawiasy, tam gdzie trzeba oklejamy elementy filcami, pasujemy części - bo nie zawsze wszystko od razu pasuje idealnie.

Gotowy Ed. Seiler z 1910 po renowacji - prezentuje się przepięknie, wręcz zjawiskowo. Nie możemy oderwać od niego oczu. Oczywiście nie zapominajmy, że jest to również bardzo dobre pianino. Odnawiając stare, fabryczne części w jego wnętrzu udało się zachować również jego oryginalne brzmienie - dźwięk koncertowego modelu Seiler'a.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał