Pianino Lubin, wyprodukowane w Lubinie na podzespołach Legnica. Numer seryjny 27672, a więc pochodzące 1965 roku. Przyzwoicie utrzymane, nie zgrane. Orgyginalny fabryczny kolor instrumentu - fornir orzechowy wykończony lakierem bezbarwnym. Powierzchnia obudowy nie była idealna, trzeba to przyznać, ale trudno o taką po ponad 50-ciu latach. Nie była natomiast jakoś specjalnie zniszczona, co widać na poniższcyh fotografiach. Jednak życzeniem klientki mieliśmy uwspółcześnić wygląd pianina nadając mu nowy kolor - biały połysk, tak aby lepiej wpasował się we wnętrze współczesnego mieszkania.
Przystąpiliśmy do demontażu instrumentu, wykonania niezbędnych napraw stolarskich i odnowienia mosiądzów.
Jedną z rzeczy na którą w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę chcąc zmienić kolor pianina na biały, jest kolor okładek klawiszy białych. Jest to bardzo istotne, ponieważ okładki, które mogą wydawać się białe w zestawieniu z obudową w kolorze drewna, kiedy przyłożymy je do nowo polakierowanych na biało elementów, mogą okać się być tak naprawdę kremowe. A kremowe klawisze w śnieżnobiałym pianinie wyglądają naprawdę mało estetycznie. Oczywiście zawsze można wymienić okładki również na nowy śnieżnobiały komplet i klawiatura będzie wyglądała idealnie, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. W przypadku prezentowanego egzemplarza, aby ograniczyć koszty prac i nie wymieniać okładek, podjęliśmy próbę ich odnowienia i wybielenia. Poniższe fotografie przedstawiają efekt jaki udało nam się osiągnąć - klawisze przed i po wybieleniu. W połączeniu z białym lakierem, kolor odnowionych okładek był już do zaakceptowania.
Po wykonaniu napraw stolarki i położeniu podkładu przystąpiliśmy do lakierowania poszczególnych elementów obudowy. W pierwszej kolejności lakierujemy korpus, następnie płyty przednie i górne, stół klawiaturowy, podłogę i nogi. Klapa klawiatury i niektóre inne elementy są lakierowane z obu stron. Ostatnim etapem prac w tej wersji wykończenia powierzchni jest polerowanie wszystkich elementów na połysk i poskręcanie instrumentu w całość.
Stan wnętrza pianina nie był zły, co nie znaczy że nie wymagał prac. Wykonaliśmy go w podstawowej wersji tj. profilowanie młodków, regulacja mechaniki, polerowanie trzpieni klawiatury, regeneracja filców, dobicie kołków stroikowych w celu poprawienia trzymania stroju oraz strojenie. Wszystko po to, aby pianino po powrocie do właścicieli mogło nie tylko pięknie wyglądać, ale również umożliwiać bezproblemową grę.
Zmiana koloru pianina na biały zakończona sukcesem. Pianino otrzymało nowy biały lakier w połysku. Efekt oceńcie Państwo sami.
Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.