Kontakt  Facebook


Remont pianina Holzl & Heitzmann - przykład

Pianino Holzl & Heitzmann

Przygodę z renowacją pianina wyprodukowanego przez Holzl & Heitzmann o numerze seryjnym 6286 rozpoczęliśmy od oględzin instrumentu na miejscu u klienta. Stwierdzony stan techniczny - obudowa w przyzwoitym stanie, nie zniszczona, wymagająca napraw i lakierowania bardziej ze względu na upływ czasu niż jakieś uszkodzenia. Okładki klawiszy z tworzywa sztucznego (bardzo możliwe, że kiedyś przez kogoś wymienione), również w dobrym stanie, oprócz podpisanych długopisem dźwięków na frontowych płytkach. Instrument rozstrojony, kołki trzymają słabo, miejscami bardzo słabo, próby dobijania głębiej raczej skazane na niepowodzenie. Płyta rezonansowa z pęknięciami wymagająymi naprawy. Trzpienie stołu klawiaturowego do odnowienia, filce stołu w stanie słabym - do wymiany, skórki klawiszy w stanie do zaakceptowania, trzeba będzie je tylko odnowić. Mechanizm rozregulowany, młotki ze śladami używania ale na szczeście w stanie dobrym, posiadały sporo filcu więc z powodzeniem będzie można je przeprofilować i nadać im odpowiedni kształt. Filce tłumików miękkie, spełniające swoją rolę, do odnowienia. Po rozpisaniu zakresu prac do wykonaniai akceptacji kosztów przez klienta instrument zabraliśmy do nasej pracowni.

Demontaż i wstępne czyszczenie pianina w pracowni rozpoczęliśmy od klawiatury. Poniższe zdjęcia przedstawiają stan stołu klawiaturowego, trzpieni, filców stołu, skórek klawiszy i samych okładek.

Oczywiście całe pianino rozbieramy na części, wyjmujemy mechanizm, demontujemy poszczególne elementy obudowy, tak aby można było zająć się naprawieniem i odnowieniem każdej z osobna.

Podczas oględzin pianina u klienta umknęła naszej uwadze jedna dość istotna rzecz - a mianiowicie uszkodzenie strojnicy. Pianina w domach klientów zawsze stoją pod ścianą, nie zawsze jest możliwość odsunięcia instrumentu i obejrzenia również z tyłu. Kiedy pianino mamy u siebie, może my się mu przyjżeć dokładnie z każdej strony. Uszkodzenie strojnicy polegające na jej rozwarstwieniu i wybrzuszeniu do tyłu pod wpływem siły naciągu strun widać na poniższych zdjęciach. Oprcz słabo trzymających już kołków, był to dodatkowy powód szybkiego rozstrajania się pianina. Niezwłocznie przystąpiliśmy do naprawy strojnicy - było do możliwe do wykonania, nie była konieczna jej wymiana.

Pęknięcia w płycie rezonansowej starych pianin to bardzo częsty widok. Nie inaczej było w przypadku tego egzemplarza. Pęknięcia naprawiamy klinując je. Jednolita struktura odpowiednio naszpanowaniej płyty rezonansowej, bez przerywających ją pęknięć, znacznie lepiej przenosi i wzmacnia dźwięk strun. Pęknięcia, zwłaszcza te duże, z przemieszczeniami najczęściej istotnie pogarszają walory akustyczne instrumentu.

Po wykonaniu niezbędnych napraw strojnicy i rezonansu przystąpiliśmy do odnawiania obudowy. Zeszlifowaliśmy starą powłokę lakierniczą, naprawiliśmy ubytki i uszkodzenia, odnowiliśmy elementy mosiężne i przygotowaliśmy powierzchnię pod lakierowanie.

Kolejny krok to oczywiście położenie nowego lakieru.

Równolegle z pracami nad akustyką i obudową prowadziliśmy prace mające na celu odnowienie klaiwautry - zarówno jej zewnętrznej strony czyli okładek białych klawiszy i klawiszy czarnych, jak i tego czego normalnie nie widać, czyli stołu, filców i trzpieni.

Wracając jeszcze do części akustycznej pianina, po wykonaniu napraw strojnicy i rezonansu (do którego mieliśmy dobry dostęp dzięki zdjętym strunom), mogliśmy przystąpić do ponownego założenia naciągu strunowego już na nowym, grubszym komplecie kołków, który zapewni dobre trzymanie stroju na następne dziesięciolecia.

Nowe kołki i zdjęty naciąg wymagają późniejszego wielokrotnego strojenia, zanim cała konstrukcja na nowo się ustabilizuje na odpowiednim poziomie. Oprócz samego podciągania i strojenia, dochodzą tu jeszcze takie zabiegi jak dobijanie strun na mostach, które trzeba wykonać aby uzyskać końcowy dobry efekt.

Wizualny, końcowy efekt naszych prac przedstawiają poniższe zdjęcia. Instrument po renowacji pięknie wygląda, stabilnie trzyma strój i ładnie gra. Ze względu na stary mechanizm górnotłumikowy, nigdy nie będzie to co prawda pianino grające tak dobrze jak nowsze konstrukcje, ale w domowych zastosowaniach sprawdzi się znakomicie.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał