Kontakt  Facebook


Renowacja fortepianu Wirth - przykład

Fortepian Wirth

Przedstawiamy przebieg renowacji historycznego, zabytkowego, fortepianu firmy Wirth. Instrument ma długość 212cm, numer seryjny 276, szacunkowy rok produkcji to okolice 1840-1850r. Instrument bardzo stary, co widać po konstrukcji - równoległy układ strun, część strun basowych nawiniętych mosiądzem, drewniane pedały okute mosiądzem, rzeźbienia na bokach przy klawiaturze, młotki wykonane z warstw skóry (wewnętrzne warstwy) i filcu (na zewnatrz), zupełnie inaczej niż we współczesnych fortepianach, a nawet inaczej niż w fortepianach wiedeńskich. Obudowa instrumentu fabrycznie w fornirze palisandrowym, którą w przeszłości ktoś zamalował na czarno. Po zdjęciu nieoryginalnej, czarnej powłoki okazało się, że fabryczny fornir jest bardzo dobrze zachowany. Postanowiliśmy w trakcie prac renowacyjnych przywrócić oryginalny kolor fortepianu, odrestaurować obudowę i wyończyć powierzchnię metodą olejowania. Fortepian dobrze zachowany, jak na swój wiek można nawet powiedzieć, że bardzo dobrze. Wszystkie elementy oryginalne, nie posiada śladów przeróbek, unowocześnień, niefachowych napraw zarówno z zewnątrz jak i w mechanizmie. Na obudowie bardzo ładne inkrustacje. Instrument historyczny.

Stan fortepianu przed remontem.

Przebieg renowacji fortepianu przedstawiają poniższe zdjęcia. Renowację rozpoczęliśmy od obudowy. Do zrobienia było wiele stolarskich napraw różnych uszkodzeń i usunięcie nieoryginalnej czarnej farby, którą w przeszłości ktoś pomalował fortepian. Pod czarną powłoką pokazał się bardzo ładny palisander.

Następnie zajęliśmy się naprawą i odnowieniem nóg.

Następna w kolejce była lira pedałowa - proszę zwrócić uwagę jak nietypowe są pedały. Całe drewniane, okute mosiężną blachą. We współczesnych fortepianach drewnianych pedałów nie zobaczymy.

Podnutniki w starych fortepianach są dość skomplikowane - potrafią składać się z od kilku do nawet kilkunastu elementów.

Napraw potrzebowała również górna pokrywa tzw. skrzydło fortepianu. Wykonaliśmy niezbędne naprawy i klejenia, oraz zdjęliśymy starą, czarną powłokę lakierniczą.

Podobnie klapa klawiatury - naprawy i zdjęcie starej powłoki. Uwagę przykówa tu pięnie wykonana mosiężna intarsja z logo fabryki "Wirth". Odnowienia wymagały również inne drobne elementy obudowy, jak choćby gałki blokad otwierania górnej pokrywy.

Po zdjęciu starej powłoki i wykonaniu wszystkich potrzebnych napraw fornirów mogliśmy przystąpić do wykończenia powierzchni wszystkich elementów. Zdecydowaliśmy sie na wykończenie metodą olejowania. A następnie spasowaliśmy i skręciliśmy w całość obudowę.

Mechanika fortepianu Wirth z około 1840 roku wygląda zdecydowanie inaczej niż powszechnie znane mechaniki współczesnych fortepianów. Jej budowę i stan zachowania przedstawiają poniższe fotografie.

Fortepian po remoncie przeprowadzonym w naszej pracowni prezentuję się następująco.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz taki lub podobny fortepian i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu fortepianu przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał