Przykład remontu pianina firmy Calisia. Instrument jakich wiele na naszym polskim rynku, aczkolwiek wyróżniający się ładnym dźwiękiem i przyzwoitym stanem zachowania. Ponieważ powierzchnia była podniszczona, postanowiliśmy odnowić ją w nietypowym, czerwonym kolorze, aby instrument nabrał nowego wymiaru wizualnego i stylistycznego. Pianino marki Calisia - czyli naszej krajowej produkcji. Egzemplarz wyprodukowany w 1973 roku i wysokości 121cm. Obudowych tych pianin fabrycznie były wykańczane na czarno lub w kolorach drewna - jak w przypadku tego egzemplarza w orzechu. Jednak przystępując do remontu instrumentu z odrobiną polotu postanowiliśmy nadać mu zupełnie nowy kolor - czerwony. Powód zmiany koloru był co prawda prozaiczny, czyli mocno sfatygowana powierzchnia obudowy z dużą liczbą rys, przebarwień i innych uszkodzeń. Koniec końców nie widzieliśmy jeszcze czerwonej Calisia, więc chcieliśmy zrobić pierwszą.
Stan pianina przed remontem przedstawiają poniższe fotografie.
Stan klawiatury i mechanizmu przed remontem - musimy ocenić czy okładki klawiszy białych będziemy mogli odnowić, czy konieczna będzie wymiana. Robimy również przegląd podzespołów mechanizmu, również decydując o zakresie napraw. Okładki klawiszy białych bęziemy odnawiać - próby ich szlifowania i polerowania dają całkiem dobry efekt. Nie będzie potrzeby zrywania starych okładek i wklejania nowego kompletu. Mechanizm jest natomiast rozreguowany i ma sporo luźnych osiek - co jest zupełnie normalne w Calisia z tego okresu, ale poza tym stopień zużycia nie jest duży, młotki z powodzeniem będziemy mogli przeprofilować. Tłumiki również po wyczyszczeniu powinny być dobre, bo ich filc jest miękki i przyzwoicie tłumi.
Naprawiamy obudowę. Przygotowujemy powierzchnię pod położenie lakieru. Przed położeniem podkładu, przede wszystkim trzeba wyrównać wszystkie głębokie ubytki.
Powierzchnię wszystkich części obudowy wyrównujemy natryskowo na gładko podkładem. Następnie po wyschnięciu szlifujemy je i przygotowujemy pod położenie warstw lakieru już w pożądanym końcowym kolorze.
Lakierowanie lakierem czerwonym (kolor wybrany ze standardowego wzornika RAL) półmatowym. Każdy element lakierujemy odobno. Niektóre elementy jak np. klapa klawiatury czy przednia, otwierana część klapy górnej wymagają polakierowania z obu stron. Mosiężny napis nad klawiaturą "Calisia" należy starannie okleić przed położeniem lakieru.
Kołki stroikowe, płyta rezonansowa i struny w tym egzemplarzu były w przyzwoitym stanie. Zakres wykonanych tu prac obejmował czyszczenie, konserwację kołków i strun, odnowienie lakieru płyty rezonansowej, dobicie strun na mostach, lekkie dobicie kołków nieco głębiej w strtojnicę oraz na koniec strtojenie.
Polakierowane wcześniej elementy pasujemy ze sobą i składamy w całość. Przykręcamy odnowione mosiądze - czyli wszelkiego rodzaju zawiasy i zamki.
Strojenie. Zwykle remontowane pianino wymaga najpierw podciągnięcia stroju do standardowej wysokości A440Hz. Po podciągnięciu możemy przystąpić do finalnego strojenia.
Gotowy instrument prezentuje się pięknie. Z pewnością nowa stylizacja jest jedyna w swoim rodzaju. Z pewnością próżno szukać drugiego takiego pianina. Ale strona wizualna to jedno - należy zaznaczyć, że podczas remontu zajęliśmy się również mechanizmem, klawiaturą oraz akustyką, dzięki czemu pianino cieszy nie tylko oczy, ale także i uszy ładnym dźwiękiem. Życzymy nietuzinkowego urozmaicenia wnętrza domu oraz dużo radości z grania nowym właścicielom tego instrumentu.
Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.