Kontakt  Facebook


Fortepian na lotnisku Ławica w Poznaniu

Jakiś czas temu mieliśmy okazję brać udział w realizacji bardzo nietypowego projektu. Do wykonania był fortepian, a raczej atrapa fortepianu o odpowiednim wyglądzie i parametrach. Atrapa docelowo ma zawisnąć u sufitu na lotnisku. Ponieważ zadanie było bardzo ciekawe podjęliśmy wyzwanie. Zarys tego czego oczekiwał od nas pomysłodawca i autor projektu przedstawiają poniższe rysunki koncepcyjne.

Konieczny do uzyskania efekt wizualny wymagał, aby był to fortepian jak największy - wybór padł więc na koncertowy fortepian firmy Bluthner o długości około 280cm. Stan techniczny fortepianu był bardzo zły, wymagał remontu kapitalnego, którego przeprowadzenie z racji bardzo wysokich kosztów było zupełnie nieopłacalne. Jedyne co mogliśmy zrobić to dać mu drugie życie - niestety już tylko jako atrapie. Atrapa fortepianu miała wyglądać z zewnątrz jak nowy instrument, a więc należało gruntownie odrestaurować jego powierzchnię wykańczając ją w czarnym lakierze w wysokim połysku. Atrapa fortepianu winna być również możliwie jak najlżejsza, dlatego musieliśmy dobrze przemyśleć, które elementy z wnętrza instrumentu usunąć obniżając wagę całości, a które zachować, aby cała konstrukcja była odpowiednio mocna i stabilna.

Po przygotowaniu korpusu i wykończeniu jego powierzchni przystąpiliśmy do dalszych prac. Polegały one m.in. na zbudowaniu atrapy klawiatury wyglądającej jak prawdziwa oraz zbudowaniu płyty stanowiącej podstawę do zamocowania głośników. Potrzebne było również przygotowanie miejsca wewnątrz korpusu na wszystkie podzespoły elektroniczne które miały się tam znaleźć. Ponieważ w korpus fortepianu musiał zostać "zamknięty" od spodu, należało również przygotować i polakierować odpowiednią pokrywę, której żaden normalny fortepian nie ma.

Przygotowanie atrapy fortepianu przez naszą firmę dobiegło końca. Nigdy wcześniej nie budowaliśmy czegoś tak nietypowego na bazie fortepianu, ale udało się. Zarówno my jak i nasz zleceniodawca, byliśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego.

Ostatnim etapem projektu było podwieszenie wcześniej przygotowanego fortepianu na suficie lotniska. Poniżej przedstawiamy fotografie z tych wieńczących cały projekt prac.

Projekt nosi nazwę „Epitafium dla Komedy” a jego autorem jest prof. Piotr Kurka. Instalacja wykonana została przy współpracy z Fundacją „Vox Artis” oraz Galerią „Arsenał”. Nasz warsztat brał udział w tym projekcie jako podwykonawca specjalizujący się w renowacji fortepianów. Miejsce ekspozycji: Port lotniczy – Ławica w Poznaniu.

Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał