Kontakt  Facebook




Fortepian

Historia fortepianu sięga roku 1709. Wtedy to mieszkający w Padwie Bartolomeo Cristofori, stosując się do życzeń i sugestii francuskiego kompozytora nazwiskiem Couperin, na bazie klawikordu i częściowo klawesynu, zbudował instrument w którym młoteczki uderzały w struny z siłą zależną od siły z jaką naciskane były klawisze. To bardzo nowatorskie rozwiązanie umożliwiło muzykom różnicowanie głośności wydobywanych dźwięków. Brak tej cechy był mankamentem instrumentów, które można traktować jako przodków fortepianu, czyli choćby organów, szpinetów, wirginalów, klawesynów, czy klawikordów. Dźwięki wydobywane z szarpanych strun miały za każdym razem takie samo natężenie, a w konsekwencji grana na nich muzyka miała jednolitą i monotonną formę. Dzięki zastosowanym przez włoskiego konstruktora młoteczkom uderzającym w struny, można było uzyskać większą siłę wyrazu w granych utworach. Instrumentu tego nie nazwano od razu "fortepian", początkowo otrzymał nazwę "Hammerklavier", co dosłownie oznaczało instrument strunowo-klawiszowy, młoteczkowy. Odzwierciedlenie tej charakterystycznej cechy znalazło swoje odbicie w późniejszej nazwie instrumentu, ponieważ słowo "fortepian" pochodzi od dwóch włoskich słów "forte", oraz "piano", co w tłumaczeniu znaczy tyle co głośno-cicho.

Od momentu kiedy zbudowany został pierwszy fortepian, na przestrzeni wielu dziesiątek lat, na całym świecie powstawały i upadały kolejne wytwórnie tych instrumentów. Okres największej świetności dla budowniczych fortepianów przypadł na wiek XIX. W tym okresie powstawały kolejne ulepszenia i patenty którymi producenci podnosili prestiż swojej fabryki i zabiegali o jak największa liczbę klientów.

Fortepian, w zależności od tego jaką ma długość, możemy przyporządkować do jednej z czterech grup:

  • gabinetowy - długość: 140cm - 180cm)
  • salonowy - długość: 180cm - 210cm)
  • półkoncertowy - długość: 210cm - 240cm)
  • koncertowy - długość: 240cm i wszystkie powyżej)

Obecnie do najlepszych na świecie producentów zaliczamy: Steinway & Sons, Ignaz Bosendorfer, Carl Bechstein, Bluthner, Paolo Fazioli, Yamaha, Kawai i innych.

Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał