Kontakt  Facebook


Remont pianina F.G. Vogel & Sohn, Plauen - przykład

Pianino F.G. Vogel & Sohn, Plauen

Przedstawiamy Państwu przebieg renowacji pianina marki F.G. Vogel & Sohn, Plauen o numerze seryjnym 4980. Stary instrument, o starej konstrukcji wskazującej mniej więcej na produkcję z okolic 1880-1890 roku. Mechanika górnotłumikowa, niepełna rama żeliwna zakończona pod belką stroikową. Obudowa również charakterystyczna dla pianin z tego okresu. Instrument będący pamiątką rodzinną, trafił do naszej pracowni na zlecenie jego właściciela.

Przed remontem pianino prezentowało się niezbyt zachęcająco. Obudowa bardzo wypłowiała od słońca, właściwie w nijakim kolorze. Mocno zabrudzony i zakurzony środek, kompletnie rozstrojone - nie trzymające kołki, z popękanym rezonansem.

Po przewiezieniu pianina do naszej siedziby przystąpiliśmy do rozkręcania go na części.

Stan kołków stroikowych i strun z bliska. Kołki maksymalnie dobite przez stroicieli przed laty zajmujących się instrumentem, odkręcające się z powrotem przy próbach kluczem stroicielskim, tylko do wymiany. Struny nie idealne, ale na szczęście nie skorodowane - zakładamy, na tym etapie, że uda nam się je odnowić i zachować.

Stan płyty rezonansowej. Z bliska lepiej widać wszystkie pęknięcia, są niestety dość duże, ale da się je naprawić. Płyta rezonansowa tak "poprzecinana" pęknięciami daje bardzo płytki, kiepski dźwięk.

Uszkodzone są również mosty - mają spękania. Stan mostu basowego i mostu wiolinowego widać na poniższch fotografiach.

Okładki klawiszy białych w tym pianinie są wykonane z kości słoniowej, dobrze zachowanej, oprócz kilku brakującch płytek, które będziemy uzupełniać. Klawisze czarne są wykonane z drewna hebanowego. W wielu starych pianinach stosowano skórki zamiast filców w otworach prowadzących klawisze na trzpieniach stołu klawiaturowego, tak też jest i w tym egzemplarzu.

Kondycja stołu klawiaturowego, trzpieni i filców stołu. Duża ilość kurzu, która przez dziesięciolecia gromadziła się pod klawiszami, zgryzione filce nadające się tylko do wymiany i trzpienie do odnowienia.

Stopień rozregulowania i zużycia mechaniki. Mechanizm starego typu tzw. górnotłumikowy, historyczna konstrukcja, której stosowania zaprzestano prawie definitywnie około 1910 roku (fabryką najdłużej stosującą górny tłumik był Bluthner).

W pierwszej kolejności przysąpiliśmy do zdjęcia naciągu strunowego i naprawienia płyty rezonansowej oraz mostów. Rezonans klinujemy aby zapewnić ciągłość rozchodzenia się fali dźwiękowej bez zniekształceń powodowanych przez pęknięcia oraz szpanujemy dbając o nadanie mu odpowiednio wygiętego w kierunku strun kształtu.

Następnie zakładamy grubszy komplet kołków stroikowych, które posłużą następne kilkadziesiąt lat domowego użytkowania instrumentu.

Renowacja obudowy pianina. Uszkodzenia poszczególnych elementów obudowy pianina w zbliżeniu oraz przebieg ich naprawy krok po kroku. Kleimy odpadające od korpusu nogi i inne elementy, usuwamy uszkodzony fornir i wklejamy nowy. Wykonujemy szereg innych prac stolarskich w obudowie, aby przygotować ją pod odnowienie powierzchni - lakierowanie.

Po wykonaniu wszystkich naprw fornirów i innych uszkodzeń przystępujemy do oszlifowania starej powłoki lakierniczej.

Lakierowanie lakierem bezbarwnym półmatowym wykonuje się nakładając wiele warstw lakieru, oraz dokonując niezbędncyh poprawek drobncyh wizualnych mankamentów na starym fornirze i wyrównywania koloru poszczególnych elementów.

Mając gotowy korpus obudowy i wymienione kołki, kiedy jeszcze nie ma mechanizmu, nasz stroiciel może wykonać takie prace jak cwikowanie, biglowanie oraz wstępne strojenie.

Równolegle do prac nad akustyką i obudową osobny dział naszej pracowni zajął się renowacją mechanizmu i klawiatury. Teraz mając gotowy korpus, można włożyć klawiaturę i mechanikę oraz przystąpić do ich regulacji.

Czyszczenie i konserwacja okuć mosiężnych (zawiasy, rolki, świeczniki, uchwyty, pedały, zamki), pasowanie i skręcanie obudow pianina w całość.

Gotowe pianino ze starej fabryki F.G. Vogel & Sohn - końcowy efekt naszych prac i zmagań, przezentuje się jak na poniższych fogografiach. Gra również całkiem nieźle jak na jego starą konstrukcję. W domowych zastosowaniach i nieprofesjonalnym użytku sprawdzi się na pewno dobrze. Przywróciliśmy drugie życie rodzinnej pamiątce naszego klienta, co cieszy zarówno nas jak i jego.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał