Kontakt  Facebook


Remont pianina Franz Liehr, Liegnitz - przykład

Pianino Franz Liehr, Liegnitz

Przedstawiamy Państwu przebieg renowacji pianina marki Franz Liehr, Liegnitz o numerze seryjnym 6307. Renowację pianina przeprowadziliśmy na zlecenie klientki, która pięknie wyremontowany i ładnie grający instrument chciała przekazać w prezencie swojej córce. Jest to przykład instrumentu, który od kilku pokoleń jest w jednej rodzinie, a jej członkowie są do niego bardzo przywiązani i darzą go wielkim sentymentem.

Poniżej prezentujemy przebieg poszczególnych etapów prac nad pianinem z krótkim komendarzem i uzasadnieniem.

Obudowa przed remontem. Fornir obudowy wypłowiały, mimo iż jest to okleina palisandrowa, kolor zupełnie wyciągnięty przez słońce. Oprócz tego liczne uszkodzenia obudowy i samej powierzchni.

Klawiatura przed remontem. Okładki klawiszy białych oryginalne, ale zniszczone, pożółkłe ze starości, z wyszczerbieniami, niektóre źle przyklejone.

Akustyka przed remontem - stwierdzamy, że kołki stroikowe były już w preszłości dobijane przez stroicieli, ale o dziwo trzymają przyzwoicie, ponadto jest jeszcze miejsce na ponowne ich dobicie. Wymiana kołków prawdopodobnie nie będzie konieczna. Płyta rezonansowa bez większych pęknięć - co świadczy o dobrych warunkach przechowywania pianina, stabilnej wilgotności powietrza, to zdaża sie naprawdę rzadko w takich starych pianinach. Struny również będzie można odnowić i zachować te, które są w instrumencie.

Mechanika przed remontem. Bezwzględnie do wymiany kwalifikują się młotki. Podobnie wymienić należy wszystkie luźne ośki. Wykonamy też przegląd wszystkich pozostałych filców, skórek, tasiemek i sprężynek mechanizmu.

Prace rozpoczynamy od stołu klawaiturowego. Trzpienie stołu muszą zostać oczyszczone z nalotu i wypolerowanie na wysoki połysk, aby zapewnić jak najlepszy poślizg łożysk filcowych klawiszy, które na nich pracują. Wszystko po to, aby zapewnić późniejszy komfort gry i nienaganną pracę klawiatury. Do wymiany kwalifikują się również filce stołu.

Następnie przystępujemy do odnowienia samych klawiszy, czyli okładek klawiszy białych, klawiszy czarnych, oraz skórek i filców klawiszy. To bardzo ważne aby klawisze bły dobrze wyremontowane dlatego, że jest to część instrumentu, której pianista cały czas dotyka i im lepiej będą wykonane klawisze, tym większy komfort będzie miał grający. W tym instrumencie okładki klawiszy białych są wykonane z kości słoniowej, wiele płytek jest wyszczerbionych i trzeba je wymienić. Część musiała w przeszłości odpaść i ktoś przykleił je na nowo, ale niezbyt fachowo, o czym świadczą wyraźne przerwy i różnice w wysokości wąskiej i szerokiej płytki - musimy odkleić je jeszcze raz i przykleić prawidłowo. Następnie kość klawiszy jest poddawana szlifowaniu, chemicznemu wybielaniu i polerowaniu. Czarne klawisze odnawiamy specjalnie przygotowanym do tego celu czarnym szelakiem. Regenerujemy lub wymieniamy równiez filce i skórki klawiszy, zależnie od stopnia zużycia.

Czyszczenie i remont akustyki. Jak wspomnieliśmy na początku płyta rezonansowa tego pianina nie miała większychy pęknięć, a kołki trzymają prawidłowo. Remont akustyki w tym pianinie będzie więc polegał na wyczyszczeniu raezonansu, strun, kołków i ramy. Zakonserowowaniu strun oraz wbiciu kołków nieco głębiej w strojnicę, aby mieć pewność, że będą dobrze trzymać. Do tak przygotowanej akustyki może usiąść stroiciel i zacząć stroić instrument.

Remont mechanizmu pianina z wymianą młotków. Jak widać na poniższych zdjęciach młotki w pianinie Franz Liehr są zupełnie zgrane i do niczego się już nie nadają. Wymieniamy je na nowy komplet młotków dostarczonych przez niemieckiego producenta - firmę Abel Hammer Company. Po wklejeniu nowe młotki profilujemy i inntonujemy, aby nadać im odpowiednie brzmienie. Tłumików postanowiliśmy nie wymieniać, choć oczywiście nowe białe filce wyglądały by wizualnie ładniej, to jednak te które są w pianinie są odpowiednio miękkie i tłumią prawidłowo. Ich wymiana przyniosła by w naszej ocenie znikomą poprawę tłumienia, a podniosła by koszt prac, w tym wypadku uważamy że niepotrzebnie. Oprócz wymiany młotków podczas remontu mechaniki robimy przegląd wszytkich jej elementów, wszystkich filców, skórek, tasiemek, osiek i sprężynek, sprawdzając je po kolei, wymieniając te które są uszkodzone lub zużyte oraz odnawiają i regulując te które są w porządku.

Obudowy zdecydowanej większości starych pianin wymagają kompleksowewgo remontu. Nie inaczej jest w przypadku tego egzemplarza. Wykonujemy wszystkie niezbędne naprawy stolarskie, kleimy korpus i nogi, robimy wstawki forniru tam gdzie jest uszkodzony i przystępujemy do szlifowania starej powłoki.

Obudowy starych pianin bardzo często mają wiele elementów ozdobnych - nogi pod klawiaturą, okna na płytach frontowych zbudowane z listewek itd. Wiele z tych elementów ze względu na ich kształt trzeba oszlifować ręcznie. Maszynowo można szlifować tylko duże płaskie powierzchnie.

Naprawioną i przygotowaną wcześniej powierzchnię obudowy pianina lakierujemy lakierem bezbarwnym półmatowym. Każdy element lakierowany jest osobno, niektóre części takie jak np. klapa klawiatury z obu stron. Lakierowanie jest również procesem wieloetapowym w którym pomiędzy poszczególnymi warstwami lakieru wykonujemy korekty wizualne powierzchni.

Pianino Franz Liehr, którego przebieg renowacji prezentujemy ma obudowę wykończoną bardzo ładnym, jak się okazało w trakcie remontu, fornirem palisandrowym. Fornir był wyblakły i wypłowiały od słońca. Po jego odnowieniu odzyskał swój pierwotny, oryginalny, intensywny, ciemny kolor. Proszę zobaczyć na zbliżenia poszczególnych elementów obudowy. Piękny kolor, piękne słoje i rysunek drewna.

Gotowy instrument w całej swojej okazałości przezentuje się bardzo ładnie, co pokazują poniższe zdjęcia. Nowe młotki, odpowiednio zintonowane i prawidłowe nastrojenie, zapewniły ładny, donośny dźwięk instrumentu. Cieszymy się, że mogliśmy go odrestaruować. Mamy nadzieję, żę będzie dobrze służył kolejnym pokoleniom rodziny do której należy.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał