Przedstawiamy Państwu przebieg renowacji pianina marki Franz Liehr, Liegnitz o numerze seryjnym 6307. Renowację pianina przeprowadziliśmy na zlecenie klientki, która pięknie wyremontowany i ładnie grający instrument chciała przekazać w prezencie swojej córce. Jest to przykład instrumentu, który od kilku pokoleń jest w jednej rodzinie, a jej członkowie są do niego bardzo przywiązani i darzą go wielkim sentymentem.
Poniżej prezentujemy przebieg poszczególnych etapów prac nad pianinem z krótkim komendarzem i uzasadnieniem.
Obudowa przed remontem. Fornir obudowy wypłowiały, mimo iż jest to okleina palisandrowa, kolor zupełnie wyciągnięty przez słońce. Oprócz tego liczne uszkodzenia obudowy i samej powierzchni.
Klawiatura przed remontem. Okładki klawiszy białych oryginalne, ale zniszczone, pożółkłe ze starości, z wyszczerbieniami, niektóre źle przyklejone.
Akustyka przed remontem - stwierdzamy, że kołki stroikowe były już w preszłości dobijane przez stroicieli, ale o dziwo trzymają przyzwoicie, ponadto jest jeszcze miejsce na ponowne ich dobicie. Wymiana kołków prawdopodobnie nie będzie konieczna. Płyta rezonansowa bez większych pęknięć - co świadczy o dobrych warunkach przechowywania pianina, stabilnej wilgotności powietrza, to zdaża sie naprawdę rzadko w takich starych pianinach. Struny również będzie można odnowić i zachować te, które są w instrumencie.
Mechanika przed remontem. Bezwzględnie do wymiany kwalifikują się młotki. Podobnie wymienić należy wszystkie luźne ośki. Wykonamy też przegląd wszystkich pozostałych filców, skórek, tasiemek i sprężynek mechanizmu.
Prace rozpoczynamy od stołu klawaiturowego. Trzpienie stołu muszą zostać oczyszczone z nalotu i wypolerowanie na wysoki połysk, aby zapewnić jak najlepszy poślizg łożysk filcowych klawiszy, które na nich pracują. Wszystko po to, aby zapewnić późniejszy komfort gry i nienaganną pracę klawiatury. Do wymiany kwalifikują się również filce stołu.
Następnie przystępujemy do odnowienia samych klawiszy, czyli okładek klawiszy białych, klawiszy czarnych, oraz skórek i filców klawiszy. To bardzo ważne aby klawisze bły dobrze wyremontowane dlatego, że jest to część instrumentu, której pianista cały czas dotyka i im lepiej będą wykonane klawisze, tym większy komfort będzie miał grający. W tym instrumencie okładki klawiszy białych są wykonane z kości słoniowej, wiele płytek jest wyszczerbionych i trzeba je wymienić. Część musiała w przeszłości odpaść i ktoś przykleił je na nowo, ale niezbyt fachowo, o czym świadczą wyraźne przerwy i różnice w wysokości wąskiej i szerokiej płytki - musimy odkleić je jeszcze raz i przykleić prawidłowo. Następnie kość klawiszy jest poddawana szlifowaniu, chemicznemu wybielaniu i polerowaniu. Czarne klawisze odnawiamy specjalnie przygotowanym do tego celu czarnym szelakiem. Regenerujemy lub wymieniamy równiez filce i skórki klawiszy, zależnie od stopnia zużycia.
Czyszczenie i remont akustyki. Jak wspomnieliśmy na początku płyta rezonansowa tego pianina nie miała większychy pęknięć, a kołki trzymają prawidłowo. Remont akustyki w tym pianinie będzie więc polegał na wyczyszczeniu raezonansu, strun, kołków i ramy. Zakonserowowaniu strun oraz wbiciu kołków nieco głębiej w strojnicę, aby mieć pewność, że będą dobrze trzymać. Do tak przygotowanej akustyki może usiąść stroiciel i zacząć stroić instrument.
Remont mechanizmu pianina z wymianą młotków. Jak widać na poniższych zdjęciach młotki w pianinie Franz Liehr są zupełnie zgrane i do niczego się już nie nadają. Wymieniamy je na nowy komplet młotków dostarczonych przez niemieckiego producenta - firmę Abel Hammer Company. Po wklejeniu nowe młotki profilujemy i inntonujemy, aby nadać im odpowiednie brzmienie. Tłumików postanowiliśmy nie wymieniać, choć oczywiście nowe białe filce wyglądały by wizualnie ładniej, to jednak te które są w pianinie są odpowiednio miękkie i tłumią prawidłowo. Ich wymiana przyniosła by w naszej ocenie znikomą poprawę tłumienia, a podniosła by koszt prac, w tym wypadku uważamy że niepotrzebnie. Oprócz wymiany młotków podczas remontu mechaniki robimy przegląd wszytkich jej elementów, wszystkich filców, skórek, tasiemek, osiek i sprężynek, sprawdzając je po kolei, wymieniając te które są uszkodzone lub zużyte oraz odnawiają i regulując te które są w porządku.
Obudowy zdecydowanej większości starych pianin wymagają kompleksowewgo remontu. Nie inaczej jest w przypadku tego egzemplarza. Wykonujemy wszystkie niezbędne naprawy stolarskie, kleimy korpus i nogi, robimy wstawki forniru tam gdzie jest uszkodzony i przystępujemy do szlifowania starej powłoki.
Obudowy starych pianin bardzo często mają wiele elementów ozdobnych - nogi pod klawiaturą, okna na płytach frontowych zbudowane z listewek itd. Wiele z tych elementów ze względu na ich kształt trzeba oszlifować ręcznie. Maszynowo można szlifować tylko duże płaskie powierzchnie.
Naprawioną i przygotowaną wcześniej powierzchnię obudowy pianina lakierujemy lakierem bezbarwnym półmatowym. Każdy element lakierowany jest osobno, niektóre części takie jak np. klapa klawiatury z obu stron. Lakierowanie jest również procesem wieloetapowym w którym pomiędzy poszczególnymi warstwami lakieru wykonujemy korekty wizualne powierzchni.
Pianino Franz Liehr, którego przebieg renowacji prezentujemy ma obudowę wykończoną bardzo ładnym, jak się okazało w trakcie remontu, fornirem palisandrowym. Fornir był wyblakły i wypłowiały od słońca. Po jego odnowieniu odzyskał swój pierwotny, oryginalny, intensywny, ciemny kolor. Proszę zobaczyć na zbliżenia poszczególnych elementów obudowy. Piękny kolor, piękne słoje i rysunek drewna.
Gotowy instrument w całej swojej okazałości przezentuje się bardzo ładnie, co pokazują poniższe zdjęcia. Nowe młotki, odpowiednio zintonowane i prawidłowe nastrojenie, zapewniły ładny, donośny dźwięk instrumentu. Cieszymy się, że mogliśmy go odrestaruować. Mamy nadzieję, żę będzie dobrze służył kolejnym pokoleniom rodziny do której należy.
Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.