Przedstawiamy przebieg renowacji pianina z polskiej fabryki A.Drygas w Poznaniu. Instrument o numerze seryjnym 5266 przeszedł w naszej prawcowni remont akustyki, z wymianą strun i kołków stroikowych, remont klawiatury z wymianą filców i okłądek klawiszy białych, remont mechaniki oraz odnowienie powierzchni obudowy czarnym szelakiem.
Stan pianina przed remontem. Kołki stroikowe pomimo tego, że wizualnie można było je ocenić pozytywnie, trzymały strój dość nierówno, niektóre partie lepiej, inne słabiej. Teoretycznie mieliśmy miejsce na ich dobicie głębiej w strojnicę, ale wykonane próby nie przynosiły zadowalających rezultatów. Okładki klawiszy białych wykonane z tworzywa sztucznego popękały w procesie starzenia się i konieczne było ich zerwanie i naklejenie nowego kompletu. Obudowa instrumentu wykończona w czarnej politurze szelakowej nie była bardzo zniszczona, ale ubytki, przetarcia i upływ czasu również kwalifikowały ją do odnowienia.
Stan klawiatury przed remontem z bliska. Białe okładki popękane, kilka brakujących okładek ktoś w przeszłości uzupełnił okładkami o innym odcieniu.
Stan mechanizmu pianina przed remontem - mechanika czysta, aczkolwiek rozregulowana, występujące duże luzy na ośkach.
W pierwszej kolejności przystąpiliśmy do zdjęcia naciągu strunowego.
Mając dostęp do ramy żeliwnej mogliśmy poprawić ją wizualnie. Następnie zajęliśmy się płytą rezonansową i odnowieniem jej lakieru.
Płyta rezonansowa pianina posiadała kilka pęknięć, które naprawiliśmy. Skontrolowaliśmy również stan mostu basowego i wiolinowego oraz połączenia klejowe żeber. Odnowiliśmy lakier płyty rezonansowej.
Po zdemontowaniu górnej płyty obudowy, sprawdziliśmy jeszcze belki konstrukcyjne i strojnicę, aby upewnić się, że nie ma tu żadnych niespodzianek, w postaci np. pęknięć lub rozklejeń, wymagających naprawy.
Następnie przystąpiliśmy do zakładania naciągu. Ramę pianina okleiliśmy nowymi filcami, założyliśmy nowy komplet kołków stroikowych, nowe struny basowe i wiolinowe. Nowy naciąg w pianinie wymaga cierpliwości i wielokrotnego podciągania stroju do żądanej wysokości. Nowe struny pracują - metal z którego są wykonane rozciągaja się, a co za tym idzie strój się rozjeżdża. Stroimy pianino w pracowni aż do uzyskania stabilnego stroju, natomiast prawie zawsze pianino z nowym naciągiem wymaga ponownego strojenia po kilku miesiącach, już kiedy stoi gotowe w domu swojego właściciela.
Remont stołu klawiaturowego w pianinie. Osoby niezaznajomione z budową pianina najczęściej mówiąc o klawiaturze, mówią tylko o widocznej na pierwszy rzuto oka części klawiszy. Natomiast my, rozmawiając o remoncie klawiatury, w pierwszej kolejności myślimy o tym w jakim stanie są trzpienie stołu klawiaturowego, filce stołu czy filce klawiszy, a więc o elementach schowanych w pianinie. To czy trzpienie stołu są dobrze wyczyszczone i wypolerowane dla zapewnienia odpowiedniego poślizgu, stopień zużycia filców stołu i flców klawiszy oraz to jak klawiatura jest wyregulowana ma decydujący wpływ na komfort gry. W starych pianinach trzpienie nierzado są skorodowane lub zaśniedziałe, filce stołu wybite, zjedzone przez mole lub krusza się ze starości, zaź filce klawiszy w instrumentach dużo granych potrafią być bardzo wygniecione i poprzecierane, co skutkuje bardzo dużymi luzami. Podczas remontu stołu u nas w pracowni czyścimy, polerujemy i regulujemy trzpienie, wymieniamy filce stołu na nowe, filce klawiszy zależnie od stopnia ich zużycia odnawiamy lub wymieniamy na nowe.
Mając przygotowany stół możemy zająć się klawiszami. W omawianym pianinie A.Drygas wymieniamy okładki klawiszy białych na nowy komplet. Aby to zrobić oczywiście należy najpierw odkleić stare okładki, co często nie jest takie proste. Czasem okładki odklejają się dobrze, zostaje równa powierzchnia. Niestety w tym konkretnym przypadku okładki odklejały sie źle, zostawiając nierówną, poszarpaną powierzchnię drewna klawisza. Takie klawisze wymagają następnie wyrównania, zanim będziemy mogli nakleić nowe okładki.
Odnowienie powierzchni obudowy szelakiem. Ponieważ obudowa pianina była politurowana, mogliśmy tą politurę odnowić wyrównując powierzchnię i nakładając kilkanaście kolejnych warstw szelaku. Wy tym celu rozbieramy całą obudowę na części, zrywamy stare filce przy pedałach i listwie nad klawiszami, demontujemy mosiądze. Naprawamy ubytki i uszkodzenia obudowy, wyrównujemy powierzchnię na ile jest to możliwe do wykonania, matujemy ją, a następnie nakładamy szelak. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu wizualnego - jednolicie czarnej powierzchni, bez przetarć, z lekkim satynowym połyskiem, elementy obudowy oklejamy nowymi filcami, mocujemy okucia mosiężne, pasujemy elementy i skręcamy w całość.
Gotowe pianino prezentuje się jak na poniższych zdjęciach. Instrument na powrót stablnie trzyma strój, ma wyregulowaną mechanikę i klawiaturę które zapewniają komfort gry, a także ładnie się prezentuje z nowyą klawiaturą i odnowioną obudową.
Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.