Poniżej przebieg remontu pianina z fabryki A.Drygas wykonany na zlecenie klientki. W zakres prac wchodzi zarówno remont wizualny obudowy pianina, czyli wszystkie naprawy, zejęcie starej powłoki i położenie nowego lakieru, jak i remont wnętrza instrumentu, z wymianą kołków, naprawą rezonansu, odnowieniem klawiautry i wykonaniem wszystkich potrzebnych regulacji i strojenia. Przystępujemy do pracy.
Stan pianina przed remontem widać na poniższych zdjęciach.
Pianino rozbieramy na części. Demontujemy obudowę, wyjmujemy mechanikę, wyjmujemy klawiaturę. Ponieważ części jest dużo, dobrze jest sobie je opisać, żeby później nie zastanawiać się co jest od czego. Podczas demontażu również wstępnie wszystko czyścimy.
Oględziny mechanizmu. Po wyjęciu mechaniki z pianina przyglądamy się jej jeszcze raz dokładnie i ustalamy zakres prac do wykonania. Młotki mają charakterystyczne wcięcia od strun, które pojawiają się wraz z latami grania na instrumencie. Ale filcu na młotkach jest na tyle dużo, że będzie można je odnowić tj. przeprofilować filc, nadając mu na nowo pożądany kształt.
Remotn klawiatury pianina. Czyścimy trzpienie ramiaka klawiatury, wymieniamy podkładki filcowe, kasujemy luzy klawiszy, polerujemy okładki klawiszy białych, odnawiamy klawisze czarne itd.
Naprawa pęknięć płyty rezonansowej. Jak w wielu starych pianina, również tutaj mamy popękaną płytę rezonansową. Musimy ją naprawić przed przystąpienieniem do dalszych prac.
Wymiana kołków stroikowych w pianinie. Pomimo tego, że kołki nie były w tym pianinie mocno dobite do strojnicy, to jednak trzymały bardzo słabo. Wykonujemy zaplanowaną na początku wymianę kompletu kołków. Zapewni to prawidłowe trzymanie stroju przez następne lata użytkowania instrumentu.
Naprawy stolarskie obudowy. Zanim zaczniemy odnawiać powierzchnię konieczne jest naprawienie wszystkich uszkodzeń obudowy, klejenie pęknięć, uzupełnienie brakującyhch kawałków forniru, dorobienie brakujących elementów nadstawki górnej i złożenie jej w całość itd.
Szlifowanie obudowy. Zdjęcie starego lakieru jest bezwzględnie konieczne aby z dobrym efektem można było odnowić powierzchnię poszczególnych płyt. W przypadku tego instrumentu stara powłoka dobrze się szlifuje, nie ma potrzeby ściągania starego lakieru chemicznie. Płaskie płyty szlifujemy maszynowo, natomiast rzeźbienia, fazowania płyt, rzeźbione nogi szlifujemy ręcznie.
Lakierowanie obudowy pianina. Obudowę lakierujemy lakierem bezbarwnym półmatowym. Nie przyciemniamy koloru instrumentu. Pianino jest fornirowane orzechem i dzięki położeniu nowego lakieru przywracamy oryginalny, fabryczny kolor instrumentu. Przed przyjazdem na warsztat obudowa pianina była znacznie ciemniejsza, ponieważ w przeszłości ktoś ją odnawiał i wtedy ją przyciemnił. Teraz na życzenie klientki przywracamy kolor fabryczny.
Składanie obudowy w całość. Pasujemy elementy, przykręcamy mosiężne zawiasy, montujemy zamki, składamy płyty.
Pianino gotowe. Trzeba przyznać, że pianino ma bardzo ładną obudowę. Rzeźbione nogi pod klawaiturą, płaskorzeźby na przedniej płycie, ozdobna nadstawka na górze - wszystko dobrze się ze sobą komponuje i stanowi piękną całość. Ukłony w stronę producenta, który jakieś 100 lat temu poświęcił kawałek swojego życia i to pianino zbudował. Pianina marki A.Drygas to dobre instrumenty, dobrze wykonane, z ładnym dźwiękiem. Nie inaczej jest w przypadku teog egzemplarza. Teraz po remoncie powinno posłużyć właścicielce naprawdę długie lata.
Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.