Kontakt  Facebook


Renowacja pianina - przykład

Pianino Johann Urbas, Dresden

Poniżej dokumentacja fotograficzna przedstawiająca renowację przedwojennego pianina produkcji niemieckiej. Pianino zostało wyprodukowane przez firmę Johann Urbas, Dresden. W instrumencie znaleźliśmy dwa numery seryjne - na płycie rezonansowej 4733 oraz na boku pianina 10160. Rok produkcji - do ustalenia. Instrument wysoki, koncertowy z bardzo ładnym dźwiękiem - co poza generalnie nie najgorszym stanem technicznym było dodatkowym powodem dla którego warto było ten instrument wyremontować.

Jak w każdym około 100-letnim pianinie obudowa wymagała podstawowych napraw stolarskich oraz odnowienia poprzecieranej w wielu miejscach powierzchni. Ponieważ klient nie oczekiwał aby instrument wyglądał jak nowy, zamiast lakierowania, powierzchnia została odnowiona/zretuszowana przez nałożenie kilku warstw czarnego szelaku, co dało bardzo zadowalający efekt wizualny. Powierzchnia pianina stała się jednolicie czarna, bez przetarć, z lekkim połyskiem, a jednocześnie pianino zachowało wygląd starego instrumentu.

Znaczna część okładzin klawiszy białych miała wyszczerbioną przednią część. Pozostała część płytki była w dobrej kondycji - bez przetarć czy pęknięć. Ze względu na to, że istotne było ograniczenie kosztów remontu nie zdecydowaliśmy się na wymiane okładzin na nowy komplet. Wyszczerbienia zostały zeszlifowane na równo z drewnem klawisza (zlikwidowaliśmy "pazur" wszystkich okładek), co dało zupełnie zadowalający efekt wizualny i użytkowy, a ponieważ instrumentu docelowo nie będzie używał zawodowy pianista, taki zabieg uznaliśmy za dopuszczalny.

Mechanika pianina została wyremontowana w standardowym zakresie - szlifowanie młotków, wymiana zużytych filców, skórek, kaszmirów i tasiemek, przegląd wszystkich figur i pełna regulacja.

Płyta rezonansowa pianina posiadała kilka pęknięć i była odklejona od kilku żeber - usterki te zostały naprawione. Kołki stroikowe i struny zostały wyczyszczone i zakonserwowane, sprawdziliśmy mosty oraz belkę stroikową. Na koniec pianino zostało nastrojone.

Gotowe pianino prezentuje się z zewnątrz jak na poniższych zdjęciach. Nie wygląda jak nowe - ale nie było takiego założenia. Wykonaliśmy remont instrumentu ograniczając jego koszty do niezbędnego minimum jednocześnie zapewniając 100% sprawności instrumentu oraz ładny wygląd zewnętrzny.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał