Kontakt  Facebook


Renowacja pianina - przykłady

Hermann Dittrich, Schweidnitz

Poniższe fotografie przedstawiają pianino wyprodukowane około 1910 roku przez fabrykę Hermann Dittrich ze Świdnicy w stanie przed remontem. Instrument został poddany renowacji w naszej pracowni. W trakcie prac gruntownie odrestaurowana została obudowa, a także wykonaliśmy remont wnętrza instrumentu w niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania zakresie.

W dużym skrócie przebieg remotnu pianina moglibyśmy opisać następująco - zdiagnozowane nie trzymające stroju kołki, maksymalnie dobite do belki stroikowej, kwalifikujące się tylko do wymiany. Dobite do strojnicy kołki bardzo dobrze przedstawiają poniższe fotografie.

Po przeprowadzeniu wymiany kołków należało zająć się odnowieniem obudowy. Powierzchnia obudowy pianina została przez producenta wykończona w fornirze dębowym, z głębokimi porami i bardzo wyraźnym rysunkiem drewna. Aby te cechy zachować zdecydowaliśmy o odnowieniu obudowy w czarnym lakierze półmatowym, w technologii otwarte pory. Aby nadać obudowie więcej atrakcyjności, okna frontowej płyty postanowiliśmy odnowić w inny sposób. Aby to wykonać przystąpiliśmy do zeszlifowania starej powłoki oraz wykonania wszystkich napraw stolarskich jakie były potrzebne.

Następnie położyliśmy czarny lakier.

Mechanizm oraz klawiatura pianina nosiły ślady zużycia oraz upływu czasu, ale nie były w bardzo złym stanie. Młotki posiadały wcięcia od strun, ale ilość filcu była w zupełności wystarczająca aby je zeszlifować i na nowo wyprofilować. Wymieniliśmy wszystkie zużyte części, takie jak luźne ośki młotków, czy filce stołu klawiaturowego, wykonaliśmy niezbędne regulacje.

Żałujemy, że nie możemy w tym miejscu zaprezentować jak gra pianino Dittrich po przeprowadzonym remoncie, lub też przedstawić porównania jak grało przed, a jak po zakończeniu prac. Możemy tylko zapewnić, że gra bardzo ładnie, dźwięk jest czysty i nośny. Wymienione kołki trzymają jak skała, mechanizm pracuje precyzyjnie, a wybielona klawiatura aż błyszczy. Możemy pokazać zdjęcia prezentujące instrument z zewnątrz, jak wyszły po renowacji i te zamieszczamy poniżej.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał