Kontakt  Facebook


Remont pianina Grotrian Steinweg - przykład

Pianino Grotrian Steinweg

Remont pianina rozpoczynamy od jego demontażu i dokładnych oględzin. Stwierdzamy stan techniczny poszczególnych elementów instrumentu, konfrontujemy go z przygotowaną wcześniej dla właściciela ekspertyzą i podejmujemy decyzję o konieczności ich wymiany lub odnawiania. Instrument, który widzicie Państwo na poniższych fotografiach to wysoki, koncertowy model pianina firmy Grotrian Steinweg o numerze seryjnym 13577, w ładnej, stylowej obudowie z wieloma elementami ozdobnymi. Grotrian Steinweg to bardzo dobra marka i trzeba przyznać, że swoją renomę z pewnością zawdzięcza m.in. wysokiej jakości wykonania swoich instrumentów.

Oczywiście całe wnętrze jest pełne kurzu, który zbierał się tam przez ostatnie dziesięciolecia. Natomiast sama kondycja techniczna głównych partii podzespołów pianina takich jak kołki stroikowe, struny czy młotki, była na tyle dobra, że mogliśmy podjąć decyzję o remoncie z odnowieniem i zachowaniem tych oryginalnych podzespołów. Ich wymiana na nowe nie była bezwzględnie konieczna. Cieszył również fakt, że obudowa była kompletna, nie brakowało elementów ozdobnych, co przy tym stopniu skomplikowania jest rzadkością. Często brak listewek czy innych ozdób, które trzeba wtedy dorabiać. Tu obudowa miała wszystkie elementy, co więcej była oryginalna, nie przerabiana, nie unowocześniana w amatorski sposób.

Prace nad pianinem rozpoczęliśmy od obudowy i wykonania szeregu niezbędnych napraw stolarskich. Między innymi było to klejenie nóg, naprawa różnego rodzaju ubytków, naprawa podłogi, klejenie pęknięć powierzchni.

Naprawione elementy obudowy można było oszlifować ze starej powłoki lakierniczej, naprawić pozostałe uszkodzenia powierzchni i przygotować ją do lakierowania.

Lakierowanie pianna na życzenie klienta wykonaliśmy w budżetowej technologii - czarny lakier otwarte pory, bez wyrównywania powierzchni na gładko, z widoczną strunturą i porami drewna. Instrument z pewnością robił by większe wrażenie gdyby wykończyć powierzchnię w czarnym fortepianwym połysku lub czarnej politurze szelakowej, jednak te technologie są bardziej kosztowne i ograniczony budżet w tym przypaku był decydujący.

Odnawianie części akustycznej instrumentu polegało na zajęciu się po kolei kołkami stroikowymi, strunami, mostem basowym i wiolinowym oraz płytą rezonansową. Jak było wspomniane wcześniej elementy te nie wymagały wymiany, należało za to wyczyścić i zakonserwować struny, dobić nieco głębiej kołki stroikowe aby poprawić trzymanie stroju, skontrolować klejenia mostów i żeber oraz sprawdzić ustawienie mostów.

Płyta rezonansowa pianina była popękana. Wszystkie pęknięcia zostały naprawione co z pewnością przełoży się na zdecydowaną poprawę brzmienia instrumentu w stosunku do tego co można było usłyszeć przed jego remontem.

W międzyczasie wykonaliśmy też prace nad klawiaturą - odnowiliśmy klawisze, trzpienie stołu klawiaturowego, filce klawiszy. Filce stołu klawiaturowego zostały wymienione na nowe.

Kiedy wszystkie części obudowy były już polakierowane, klawiatura i mechanika gotowa, można było przystąpić do składania instrumentu w całość.

Do wykonania została regulacja klawiatury i mechaniki w pianinie oraz strojenie.

Numer seryjny tego Grotrian'a Steinweg'a wskazuje na rok produkcji 1902. Cieszy fakt, że prawie 120-sto letnie pianino mogliśmy wyremontować i przywrócić do pełnej sprawności. Cieszy, że ktoś będzie mógł ponownie grać na tym pięknym instrumencie. A myśl, że grając na nim obcujemy z urządzeniem, które wykonali ludzie kilka pokoleń wstecz skłania do refleksji. Przecierz wtedy świat wyglądał zupełnie inaczej.

Wizualny efekt naszych prac przedstawiają poniższe zdjęcia.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2024 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał