Kontakt  Facebook


Renowacja pianina - przykłady

Białe pianino Calisia

Na zlecenie klienta przyjęliśmy do pracowni pianino wyprodukowane przez naszą kaliską Fabrykę pianin i fortepianów Calisia. Instrument o numerze seryjnym 107541, czyli z 1985 roku, z powierzchnią wykończoną matowym lakierem bezbarwnym. Przede wszystkim mieliśmy się zająć zmianą koloru na biały, ale skoro pianino już było w pracowni, uzgodniliśmy, że najlepiej będzie wykonać niezbędne prace również w mechaniźmie, klawiaturze i akustyce instrumentu, aby finalnie do klienta mógł trafić instrument nie tylko ładnie wyglądający, ale też w pełni przygotowany do grania.

Stan obudowy pianina przed przystąpieniem do jego renowacji. Na pierwszy rzut oka nie wyglądała bardzo źle. Gorzej było kiedy zaczęliśmy się przyglądać jej z bliska. Liczne uszkodzenia forniru i obtarcia, jakieś odparzenie na górnej pokrywie. Oderwany napis "Calisia". Filce przy pedałach i nakrywie klawiatury w kiepskim stanie. Przystąpiliśmy do rozbierania instrumentu na części i wstępnego czyszczenia. Życzeniem klienta mieliśmy wykonać zmiane koloru pianina na biały.

Akustyka pianina przed remontem - kilka pęknięć w płycie rezonansowej, na szczęście nieduże, nalot na strunach. Poza tym w porządku - mosty całe, kołki trzymające w miarę poprawnie, ze sporą ilością miejsca na ich ewentualne dobicie.

Mechanika przed remontem - stan zużycia typowy dla pianin Calisia z tego okresu, rozregulowana, wcięcia od strun na młotkach, luźne ośki. Młotki będziemy profilować, wymieniać te ośki które trzeba a całość na nowo regulować.

Stan klawiatury przed przystąpieniem do prac - białe klawisze z żółtym nalotem, pogryzione przez mole filce stołu klawiaturowego, nalot na trzpieniach stołu, trochę kurzu w środku. Nalot na białych klawiszach spróbujemy spolerować, ponieważ tworzywo z którego są one wykonane z pewnością było białe, nie kremowe.

Elementy rozebranej wcześniej obudowy należy po kolei naprawić, posklejać, wstawić brakujące fornirki, rozebrać mechanizm pedałowy, oszlifować starą powłokę i przygotować wszstko do położenia podkłądu aby uzyskać gładką powierzchnię, a następnie do lakierowania na kolor biały półmat.

Wykonaliśmy lakierowanie wszystkich elementów obudowy lakierem białym półmatowym. Następnie przystąpiliśmy do składania i skręcania instrumentu w całość.

W kolejnym etapie montujemy w instrumencie wcześniej zrobioną mechanikę i klawiaturę aby wykonać końcowe regulacje i strojenie.

Gotowy instrument prezentuje sie zupełnie inaczej niż w oryginale. Uzyskaliśmy ładną, prostą w kształcie bryłę instrumentu zanurzoną w białej powłoce.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz takie lub podobne pianino i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu pianina przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał