Kontakt  Facebook


Remont fortepianu Yamaha G2 - przykład

Fortepian Yamaha G2

Przedstawiamy przykład gruntownego remontu fortepianu firmy Yamaha, produkcji japońskiej, model G2, dł. 169cm, z lat '60, kolor czarny połysk.

Ogólna kondycja fortepianu przed rozpoczęciem prac remontowych widoczna jest na poniższych fotografiach. Instrument generalnie nie zachwycał i w takim stanie nie nadawał się do użytku.

Remont rozpoczęliśmy od niezbędnych napraw korpusu instrumentu, nóg, liry i innych elementów obudowy oraz przygotowania powierzchni pod położenie lakieru. Przygotowane elementy następnie trafiły do lakierni, gdzie położony został nowy czarny lakier forteianowy w wysokim połysku.

W następnej kolejności naprawiliśmy i wybieliliśmy płytę rezonansową, dokładnie sprawdzając również połączenia żeber oraz mosty.

Po położeniu lakieru rezonansowego, kiedy wreszcie płyta rezonansowa fortepianu na powrót zaczęła wyglądać jak płyta nowego instrumentu mogliśmy przystąpić do zamontowania i ustawienia ramy żeliwnej, która wcześniej również została odnowiona i na nowo polakierowana.

Mając zamocowaną ramę mogliśmy przstąpić do zakładania nowego kompletu kołków stroikowych, strun basowych i strun wiolinowych, a także nowych filców strun.

Struny i kołki założone. Tym sposobem kapitalny remont części akustycznej fortepianu został zakończony. Cała akustyka instrumentu jest jak nowa. Nie możemy jeszcze sprawdzić brzmienia nowych strun, ponieważ do tego niezbędny jest mechanizm. Ten był remontowany równolegle do akustyki, ponieważ zajmują się tym inni specjaliści. Mając założone struny, możemy zamontować tłumiki, oczywiście wcześniej wyremontowane tzn. po wymianie filców i lakierowaniu.

Przyszła pora na założenie do fortepianu przygotowanego wcześniej stołu klawiaturowego z klawiaturą i mechaniką. W klawiaturze został wymieniony na nowy komplet okładzin klawiszy białych, klawisze czarne odnowiliśmy specjalnym szelakiem do klawiszy, założyliśmy nowe filce stołu klawiaturowego a trzpienie odnowiliśmy i odpowiednio wyregulowaliśmy. W mechanice założony został nowy komplet młotków, wymianie poddane zostały również inne mniejsze filce i skórki a także luźne ośki młotków.

Założoną mechanikę wyregulowaliśmy zgodnie z zasadami sztuki, instrument nastroiliśmy i wykonaliśmy intonację młotków. Uzyskane brzmienie w pełni nas zadowoliło. Użycie nowych oryginalnych młotków firmy Yamaha sprawiło, że instrument zabrzmiał jak Yamaha, która dopiero co opuściła fabrykę japońskiego producenta. Fortepian po tak przeprowadzonym remoncie brzmi i wygląda jak nowy. Poniżej kilka fotografii efektu finalnego.

Podsumowując, podczas remontu wymienione zostały na nowe komplety m.in.: młotki, filce tłumików, kołki stroikowe, struny basowe, struny wiolinowe, filce strun, filce stołu klawiaturowego, filce tłumików, okładziny klawiszy białych i wiele innych pomniejszych części. Nowy lakier otrzymała płyta rezonansowa, rama żeliwna i cała obudowa instrumentu. Przeprowadzone zostały wszystkie niezbędne naprawy i regulacje. Te podzespoły, które nie kwalifikowały się do wymiany zostały wyczyszczone, odnowione i zakonserwowane.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz taki lub podobny fortepian i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu fortepianu przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał