Kontakt  Facebook


Remont fortepianu Rud. Ibach Sohn - przykład

Fortepian Rud. Ibach Sohn

Rud. Ibach Sohn to bardzo dobra niemiecka fabryka pianin i fortepianów. Powstała w 1794 roku. Jest najstarszą, działająca i produkująca instrumenty fabryką na świecie. Poniżej przedstawiamy remont fortepianu o numerze seryjnym 85833, który wskazuje na rok produkcji 1923. Gruntowny remont prowadzony w naszej pracowni objął wnętrze oraz obudowę wraz z lakierowaniem na biało.

Stan fortepianu przed rozpoczęciem prac przedstawiają poniższe fotografie.

Renowację fortepianu rozpoczęliśmy od napraw stolarskich i przygotowania powierzchni obudowy pod lakierowanie. Położyliśmy biały półmatowy lakier na korpusie.

Następnie przygotowaliśmy i polakierowaliśmy na biało wszystkie drobne elementy obudowy takie jak nogi, lirę, podnutnik, boczki klawiatury, klapę klawiatury, skrzydło itd.

Kolejny etap to gruntowne odrestaurowanie całej części akustycznej, na który złożyły się takie operacje jak: demontaż starych kołków stroikowych i strun, wyjęcie ramy żeliwnej, naprawa i wybielanie płyty rezonansowej, naprawa mostów i żeber, lakierowanie płyty rezonansowej i lakierowanie ramy.

Polakierowaną ramę żeliwną należy następnie z dużą uwagą i starannością osadzić z powrotem w instrumencie, w taki sposób aby nie uszkodzić lakieru ramy ani lakieru korpusu. Prawidłowe osadzenie ramy względem mostów jest niezwykle ważne, ponieważ ma bardzo duży wpływ na akustykę instrumentu.

Mając założoną ramę mogliśmy przystąpić do zakładania nowego kompletu kołków stroikowych i strun, co prezentują poniższe fotografie. Zakładając wysokiej jakości, nowe części mamy pewność, że będą dobrze służyły przez kolejne dziesięciolecia.

Równolegle z pracami remontowymi akustyki inni specjaliści z naszej firmy prowadzili prace nad mechanizmem i klawiaturą. Białe klawisze otrzymały nowe okładziny, czarne zostały odnowione specjalnym szelakiem, wymienione zostały zniszczone filce, skórki i tasiemki.

W fortepianie, który ma już założone struny, można założyć również wcześniej odnowione tłumiki. Nowe filce w tłumikach są gwarancją prawidłowego tłumienia i długiej, bezawaryjnej eksploatacji.

Gotowa część akustyczna fortepianu, z odnowionym rezonansem, polakierowaną ramą, nowymi kołkami i strunami prezentuje się naprawdę okazale. Zwłaszcza, że fortepiany z lat '20, takie jak ten, nie mają najczęściej zupełnie prostych ram - producenci projektując odlewy umieszczali w nich ozdobne elementy, które teraz na pewno dodają uroku całemu instrumentowi.

Finalny produkt naszej pracy - fortepian Ibach z 1923 roku - instrument "z duszą" ale jak nowy i w nowej białej szacie. Ocenę efektu pozostawiamy Państwu.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz taki lub podobny fortepian i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu fortepianu przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał