Kontakt  Facebook


Renowacja czerwonego fortepianu - przykład

Fortepian Ronisch

Fabrycznie czerwone fortepiany nie są produkowane - nie znajdziemy ich w katalogach dystrybutorów nowych instrumentów. Najlepsze firmy zajmujące się produkcją tych instrumentów czasem oferują co prawda możliwość wybrania koloru na zamówienie, ale cena nowego fortepianu z kolorem na zamówienie jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku kolorów standardowych. Czas oczekiwania na taki instrument nierzadko wynosi nawet 6 - 12 miesięcy, a kształt obudowy jest zupełnie prosty, nowoczesny, co nie daje tak oszałamiającego efektu jakiego byśmy oczekiwali.

Aby wyjść na przekór kanonowi czarnych fortepianów postanowiliśmy odrestaurować jeden z instrumentów w bardzo intensywnym kolorze czerwonego Ferrari, oczywiście w wysokim połysku. Kolejne fotografie przedstawiają przebieg wybranych prac prowadzonych przy instrumencie i ich efektów.

Pierwsza rzecz jaką należało zrobić, to wybrać odpowiedni fortepian - taki, którego kształty obudowy, tj. nóg, podnutnika, korpusu, w jak najlepszym stopniu wpasują się w nowy kolor i sprawią że fortepian będzie po prostu piękny. Taki też instrument znaleźliśmy - wybór padł na fortepian wyprodukowany przez fabrykę Ronisch, ze względu na jego pięknie rzeźbione nogi oraz rzeźbiony, ażurowy podnutnik.

Instrument wjechał na warsztat i przystąpiliśmy do remontu obudowy - czyszczenia, napraw stolarskich korpusu, uzupełniania ubytków forniru itd.

Aby lakier w połysku wyglądał ładnie, powierzchnia fortepianu zostać idealnie przygotowana pod jego położenie.

Lakierowanie mniejszych elementów pokazało już namiastkę finalnego efektu.

Równolegle z powierzchnią trwały prace nad częścią akustyczną, mechanizmem fortepianu i klawiaturą.

Ponieważ nikt nie produkuje fortepianów w kolorze Ferrari, nikt też nie dostarcza czerwonych ław fortepianowych. Ponieważ klasyczna czarna ława po prostu wizualnie nie pasowała do reszty, należało przygotować również ławę w tym samym kolorze.

Efekt prac przeszedł oczekiwania wszystkich - jesteśmy w pełniu usatysfakcjonowani. Warsztat opuścił fortepian w którym można się zakochać.

Kontakt w sprawie renowacji

Jeżeli posiadasz taki lub podobny fortepian i chciałbyś abyśmy go dla Ciebie wyremontowali to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez email. Wstępną ocenę stanu technicznego i wycenę kosztów remontu fortepianu przygotowujemy bezpłatnie. Wtedy można podjąć decyzję co do dalszych kroków.

tel. (+48) 601 697 841
tel. (+48) (33) 863 33 59
Copyright © 1984 - 2022 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał