Kontakt  Facebook


Koncert na odrestaurowanym Pleyel'u

Nasza pracownia miałą wielką przyjemność odrestaurować fortepian z fabryki Pleyel dla II LO im. E. Plater w Sosnowcu. Radość była tym większa, że Pani dyrektor Dorota Leszczyńska zaprzągła całą szkołę - wszystkich uczniów, do zaangażowania się w proces renowacji i zbiórkę środków na sfinansowanie prac. Serce rośnie, kiedy młodzież zaczyna zabiegać o to, aby przywrócić do życia i odnowić nieniemłody już, aczkolwiek bardzo szlachetny instrument.

Poniżej zamieszczamy artykuł o pierwszym koncercie, jaki szkoła zorganizowała na odrestaurowanym fortepianie.

Sosnowiec: pierwszy koncert odrestaurowanego fortepianu w II LO im. E. Plater

Zapraszamy do lektury artykułu p.t. "Sosnowiec: pierwszy koncert odrestaurowanego fortepianu w II LO im. E. Plater" autorstwa Tomasza Szymczyk, który ukazał się na łamach Dziennika Zachodniego 06.10.2016

W czwartkowy wieczór w auli II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater odbył się pierwszy oficjalny koncert na odrestaurowanym szkolnym fortepianie z 1926 roku. Uczniowie szkoły przez kilka miesięcy zbierali środki na renowację instrumentu. Goście koncertu mogli posłuchać prof. Andrzeja Jasińskiego.

Fortepian zbudowano w 1926 roku. Instrument towarzyszy uczniom nieprzerwanie od lat 50., upływ czasu spowodował jednak, że w ostatnich latach nie mogły być w pełni wykorzystywane jego możliwości. Dlatego w Liceum podjęto decyzję, by fortepian odnowić. - Półtora roku zbieraliśmy fundusze. Udało nam się przywrócić fortepian do stanu pierwotnego. Instrument odzyskał dawny blask. Najprawdopodobniej w latach 60 został przemalowany na czarno. Obecnie jest w kolorze palisander, bo na użycie takiego koloru wskazywały ślady sprzed dokonanej wcześniej renowacji. Fortepian ma odnowione wszystkie drewniane elementy obudowy, a także części akustyczne, przy zachowaniu jak największej ilości elementów oryginalnych. Najważniejsza część, czyli dno rezonansowe pozostało nienaruszone. Zachowały się fabryczne napisy, które świadczą o tym, że jest to Erard Paris z 1926 roku i wskazują miejsce produkcji fortepianu - mówiła DZ Dorota Leszczyńska, dyrektor II LO im. E. Plater. Na renowację zabytkowego instrumentu szkole udało się pozyskać 5-tysięczny grant z Banku Zachodniego WBK w ramach projektu „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Pozostałą kwotę społeczność szkolna zebrała sama. W pomoc zaangażowali się uczniowie, rodzice, nauczyciele, absolwenci oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO „Plateranie”. Organizowano m.in. koncerty i przedstawienia, ale też zbierano środki w szkole i w sosnowieckiej katedrze. Łącznie zebrano 20620,83 zł.

Autor: Tomasz Szymczyk

Fotografie: [kliknij aby zobaczyć powiększenie]

Copyright © 1984 - 2018 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał