Kontakt  Facebook


Jakie fortepiany i pianina możemy kupić w Polsce

Każdy kupujący po raz pierwszy instrument staje przed dylematem jaki instrument wybrać. Ponieważ nie ma jeszcze żadnego doświadczenia i nie wie jak długo będzie używał tego instrumentu głównym kryterium wyboru staje się cena. Jednak tak naprawdę, jak pokazuje życie, instrument kupuje się tylko raz i raczej musimy się z nim męczyć do końca życia. Dlatego decyzja zakupu powinna być dobrze przemyślana.

Na naszym rynku istnieją trzy rodzaje instrumentów. Instrumenty fabrycznie nowe, kupowane w sklepie, instrumenty po renowacji - czyli odnowione kupowane w specjalistycznych warsztatach, oraz instrumenty używane, kupowane u osób prywatnych.

Nowe fortepiany i pianina

Jeżeli chodzi o instrumenty nowe, to dostępne są obecnie w Polsce wszystkie marki produkowane na świecie. Na życzenie klienta można sprowadzić każdy instrument, dowolnej marki, można wybrać model, wielkość i kolor. Rozpiętość cenowa jest tu bardzo duża, poczynając od 11000zł za fortepian Calisji, kończąc na 400 000zł za koncertowego Steinway’a. Instrumenty nowe przyciągają oko atrakcyjnym wyglądem. Wręcz pachną świeżością – choć nie zawsze przyjemnie. Zazwyczaj posiadają 2 – 5 letnią gwarancję, więc kupując taki fortepian mamy pewność, że będzie służył przez wiele lat. Oczywiście w dobie panującej konkurencji producenci obniżając ceny najtańszych modeli - i tu niezależnie od marki - produkują je z najtańszych materiałów. Pozostawia to widoczny wpływ na walory oraz jakość dźwięku. Z tego względu jeżeli już ktoś decyduje się na nowy instrument to zakup jednego z najtańszych modeli nie będzie trafną decyzją.

Instrumenty po renowacji

Coraz częściej można dostać na polskim rynku instrumenty po renowacji, czyli kapitalnym remoncie, które dorównują nowym, a często je przewyższają. Tu również istnieje wielka różnorodność ponieważ jest to dorobek 100 ostatnich lat. Zaskakujące jest to, że nawet ponad stuletnie instrumenty mogą wyglądać tak jakby wyszły prosto z fabryki. Jest to coś niebywałego, że przy obecnym tempie starzenia się przedmiotów - telefon komórkowy wymieniamy co 2 – 3 lata, komputer co 5, telewizor co 8, a samochód co 10. W tym kontekście użyteczny stuletni przedmiot musi budzić szacunek i uznanie. Najczęściej renowacji poddaje się instrumenty przedwojenne, bo te powojenne jeszcze takiej nie potrzebują. Istnieje niezwykła różnorodność pianin i fortepianów. Zazwyczaj są to egzemplarze jednostkowe, ponieważ podczas dwóch ostatnich wojen wiele z nich zostało zrabowanych lub zniszczonych. W Polsce istnieje bardzo wiele warsztatów zajmujących się ich renowacją i przywracaniem im dawnej świetności. Najłatwiej znaleźć adresy w Internecie. I ponieważ nie są to „piekarnie” trzeba włożyć trochę wysiłku żeby je znaleźć.

Fortepian z drugiej ręki

Trzecią możliwością są zakupy instrumentów używanych z drugiej ręki, bezpośrednio od osób, które przestały grać i przeszkadzają im one w domu. Ceny nie są tutaj wygórowane. Pianino można już kupić za 500zł a fortepian za 1000zł. Transport kosztuje 500 – 1000zł. Kupić jest bardzo łatwo, problem zaczyna się dopiero jak przywieziemy taki instrument do domu. Często okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem było by wynieść go powrotem, ale nie ma dokąd. Bardzo wiele z tych instrumentów nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Nie łudźmy się, że uda nam się kupić okazyjnie, za małe pieniądze, jakiś wspaniały instrument i bez porady fachowca nie podejmujmy ryzykownych decyzji. Wbrew pozorom każdy fortepian czy pianino jest bardzo skomplikowanym i złożonym instrumentem, składającym się z kilku tysięcy części, które decydują o jego jakości.

Jeżeli mamy szczęście i udało nam się wybrać właściwe pianino, to musimy uwzględnić jeszcze dodatkowe koszty. Głównie będzie to transport i prace związane z przygotowaniem instrumentu do gry polegające na drobnych naprawach, regulacji mechanizmu, uzupełnieniu strun, korekta klawiatury, 2 – 3 krotne strojenie, co zamknie się kwotą w przedziale 1000 – 3000zł. Renowacja powierzchni to wydatek rzędu 3000 – 8000zł. Fortepian zazwyczaj wymaga wyższych inwestycji o około 50% w stosunku do pianina.

Copyright © 1984 - 2019 Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał